位置:首页 > IC中文资料 > PHP20N06T
PHP20N06T价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
PHP20N06T
N-channel TrenchMOS standard level FET
ETC
知名厂家
PHP20N06T
N-channel TrenchMOS transistor
PHILIPS
飞利浦
PHP20N06T
NEXPERIA
安世
PHP20N06T
isc N-Channel MOSFET Transistor
FEATURES ·Drain Current -ID= 20A@ TC=25℃ ·Drain Source Voltage -VDSS= 55V(Min) ·Static Drain-Source On-Resistance -RDS(on) = 75mΩ(Max)@VGS= 10V DESCRIPTION ·DC-to-DC Converter ·General Industrial Applications ·Power Motor Control
ISC
无锡固电
PHP20N06T
NEXPERIA
安世
PHP20N06T
ETC
知名厂家
TMOS POWER FET 20 AMPERES 60 VOLTS RDS(on) = 0.080 OHM
MOTOROLA
摩托罗拉
TMOS POWER FET 20 AMPERES 60 VOLTS RDS(on) = 0.045 OHM
MOTOROLA
摩托罗拉
TMOS POWER FET LOGIC LEVEL 20 AMPERES 60 VOLTS RDS(on) = 0.045 OHM
N-channel TrenchMOS transistor
PHILIPS
飞利浦
PHP20N06T产品属性
  • 类型
    描述
  • Package name:
    TO-220AB
  • Product status:
    Production
  • Channel type:
    N
  • Number of transistors:
    1
  • V_DS [max] (V):
    55
  • R_DSon [max] @ V_GS = 10 V (mΩ):
    75
  • T_j [max] (°C):
    175
  • I_D [max] (A):
    20.3
  • Q_GD [typ] (nC):
    6
  • Q_G(tot) [typ] @ V_GS = 10 V (nC):
    11
  • P_tot [max] (W):
    62
  • Q_r [typ] (nC):
    120
  • V_GSth [typ] (V):
    3
  • Automotive qualified:
    N
  • C_iss [typ] (pF):
    320
  • C_oss [typ] (pF):
    92
  • Date:
更新时间:2026-5-14 22:59:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
25+
N/A
20948
样件支持,可原厂排单订货!
25+
N/A
正规渠道,免费送样。支持账期,BOM一站式配齐
恩XP
24+
TO220
只做自己库存 全新原装进口正品假一赔百 可开13%增