位置:首页 > IC中文资料第3580页 > RFP2N20L
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
RFP2N20L
2A, 200V, 3.500 Ohm, Logic Level, N-Channel Power MOSFET
The RFP2N20L N-Channel enhancement mode silicon gate power field effect transistor is specifically designed for use with logic level (5V) driving sources in applications such as programmable controllers, automotive switching, and solenoid drivers. This performance is accomplished through a special
INTERSIL
RFP2N20L
N-Channel Logic Level Power Field-Effect Transistors (L2 FET)
NJSEMINew Jersey Semi-Conductor Products, Inc.
新泽西半导体新泽西半导体公司
RFP2N20L
文件:92.71 Kbytes Page:2 Pages
2A, 200V, 3.500 Ohm, N-Channel Power MOSFET
INTERSIL
N-Channel Power MOSFETs, 3.5A, 150-200V
Description These devices are n-channel, enhancement mode, power MOSFETs designed especially for high speed applications, such as switching power supplies, converters, AC and DC motor controls, relay and solenoid drivers and other pulse circuits. ● LOW RDS(on) ● VQS Rated at ± 20 V ● Silicon G
FAIRCHILD
仙童半导体
POWER FIELD EFFECT TRANSISTOR N-CHANNEL ENHANCEMENT-MODE SILICON GATE
文件:191.08 Kbytes Page:6 Pages
MOTOROLA
摩托罗拉
文件:176.77 Kbytes Page:5 Pages
MOTOROLA
摩托罗拉
RFP2N20L产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    RFP2N20L
  • 功能描述
    MOSFET TO-220
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 晶体管极性
    N-Channel
  • 汲极/源极击穿电压
    650 V
  • 闸/源击穿电压
    25 V
  • 漏极连续电流
    130 A 电阻汲极/源极
  • RDS(导通)
    0.014 Ohms
  • 配置
    Single
  • 安装风格
    Through Hole
  • 封装/箱体
    Max247
  • 封装
    Tube
更新时间:2026-5-14 22:59:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
TI
25+
样件支持,可原厂排单订货!
TI
25+
正规渠道,免费送样。支持账期,BOM一站式配齐
HARRIS
2016+
TO-220
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!
HARRIS/哈里斯
24+
NA
只做自己库存 全新原装进口正品假一赔百 可开13%增