位置:STD17N06 > STD17N06详情
STD17N06中文资料
厂家型号
STD17N06
文件大小
180.27Kbytes
页面数量
10
功能描述
N - CHANNEL ENHANCEMENT MODE POWER MOS TRANSISTOR
MOSFET REORD 511-STD16NE06 TO-251 N-CH 60V 17A
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STD17N06数据手册规格书PDF详情
■ TYPICAL RDS(on) = 0.06 Ω
■ AVALANCHE RUGGED TECHNOLOGY
■ 100 AVALANCHE TESTED
■ REPETITIVE AVALANCHE DATA AT 100oC
■ LOW GATE CHARGE
■ HIGH CURRENT CAPABILITY
■ 175oC OPERATING TEMPERATURE
■ APPLICATION ORIENTED CHARACTERIZATION
■ THROUGH-HOLE IPAK (TO-251) POWER PACKAGE IN TUBE (SUFFIX ”-1”)
■ SURFACE-MOUNTING DPAK (TO-252) POWER PACKAGE IN TAPE & REEL (SUFFIX ”T4”)
APPLICATIONS
■ HIGH CURRENT, HIGH SPEED SWITCHING
■ SOLENOID AND RELAY DRIVERS
■ REGULATORS
■ DC-DC & DC-AC CONVERTERS
■ MOTOR CONTROL, AUDIO AMPLIFIERS
■ AUTOMOTIVE ENVIRONMENT (INJECTION, ABS, AIR-BAG, LAMPDRIVERS, Etc.)
STD17N06产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    STD17N06
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 晶体管极性
    N-Channel
  • 汲极/源极击穿电压
    650 V
  • 闸/源击穿电压
    25 V
  • 漏极连续电流
    130 A 电阻汲极/源极
  • RDS(导通)
    0.014 Ohms
  • 配置
    Single
  • 安装风格
    Through Hole
  • 封装/箱体
    Max247
  • 封装
    Tube
更新时间:2026-5-13 14:49:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ST
23+
TO251
6996
只做原装正品现货
ST
23+
TO-89
绝对全新原装!100%保质量特价!请放心订购!