位置:首页 > IC中文资料第2007页 > SD2000C10L
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
SD2000C10L
STANDARD RECOVERY DIODE
STANDARD RECOVERY DIODE IF(AV) = 2100 A
TEL
SD2000C10L
Standard Recovery Diodes (Hockey PUK Version), 2100 A
FEATURES • Wide current range • High voltage ratings up to 1000 V • High surge current capabilities • Diffused junction • Hockey PUK version • Case style DO-200AB (B-PUK) • Lead (Pb)-free TYPICAL APPLICATIONS • Converters • Power supplies • High power drives • Auxiliary system supplies
VISHAYVishay Siliconix
威世威世科技公司
SD2000C10L
文件:137.83 Kbytes Page:7 Pages
VISHAYVishay Siliconix
威世威世科技公司
SD2000C10L产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    SD2000C10L
  • 功能描述
    DIODE STD REC 1000V 2100A B-PUK
  • RoHS
  • 类别
    半导体模块 >> 二极管,整流器
  • 系列
  • 标准包装
    10
  • 系列
    - 电压 - 在 If
  • 时为正向(Vf)(最大)
    1.45V @ 30A 电流 - 在 Vr
  • 时反向漏电
    15µA @ 400V 电流 -
  • 平均整流(Io)(每个二极管)
    30A 电压
  • -(Vr)(最大)
    400V
  • 反向恢复时间(trr)
    65ns
  • 二极管类型
    标准
  • 速度
    快速恢复 = 200mA(Io)