位置:首页 > IC中文资料 > RFD16N05LSM
RFD16N05LSM价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
RFD16N05LSM
16A, 50V, 0.047 Ohm, Logic Level, N-Channel Power MOSFETs
These are N-Channel logic level power MOSFETs manufactured using the MegaFET process. This process, which uses feature sizes approaching those of LSI integrated circuits gives optimum utilization of silicon, resulting in outstanding performance. They were designed for use with logic level (5V) dri
INTERSIL
RFD16N05LSM
FAIRCHILD
仙童半导体
RFD16N05LSM
N-Channel Logic Level Power MOSFET 50V, 16A, 47 m廓
FAIRCHILD
仙童半导体
RFD16N05LSM
MOSFET - Power, N-Channel, Logic Level 50 V, 16 A, 47 m
These are N−Channel logic level power MOSFETs manufactured using the MegaFET process. This process, which uses feature sizes approaching those of LSI integrated circuits gives optimum utilization of silicon, resulting in outstanding performance. They were designed for use with logic level (5 V
ONSEMI
安森美半导体
RFD16N05LSM
N-channel Enhancement Mode Power MOSFET
Features  VDS= 60V, ID= 30A RDS(ON)
BYCHIP
百域芯
RFD16N05LSM
isc N-Channel MOSFET Transistor
FEATURES ·Drain Current -ID= 16A@ TC=25℃ ·Drain Source Voltage -VDSS= 50V(Min) ·Static Drain-Source On-Resistance -RDS(on) = 47mΩ(Max)@VGS= 5V DESCRIPTION ·DC-to-DC Converter ·General Industrial Applications ·Power Motor Control
ISC
无锡固电
RFD16N05LSM
N 沟道逻辑电平功率 MOSFET 50V,16A,47mΩ
这些N沟道逻辑电平功率MOSFET使用MegaFET工艺制造。 这种工艺使用接近LSI集成电路的特征尺寸,优化了硅原料利用率,可以带来出色的性能。 这些器件设计用于逻辑电平(5V)驱动源,适用于可编程控制器、车用开关、开关稳压器、开关转换器、电机继电器驱动器和双极晶体管发射极开关等应用。 这种性能通过一个特殊的栅极氧化设计来实现,在栅极偏置范围为3V到5V时提供完整的额定电导,从而可以通过逻辑电路电源电压直接实现真正的开-关电源控制。 以前的开发类型为TA09871。 •16A, 50V\n•rDS(ON)= 0.047Ω\n•UIS SOA等级曲线(单脉冲)\n•针对5V栅极驱动优化的设计\n•可直接从CMOS、NMOS、TTL电路驱动\n•SOA为有限功耗\n•纳秒开关速度\n•线性传递特性\n•高输入阻抗\n•多数载流子器件\n•相关文献;
ONSEMI
安森美半导体
RFD16N05LSM
N-Channel 60-V (D-S) MOSFET
文件:897.13 Kbytes Page:6 Pages
VBSEMI
微碧半导体
BYCHIP
百域芯
丝印代码:16N05L;60V N-Channel MOSFET
Features VDS (V) =60V RDS(ON)
UMW
友台半导体
N-Channel 6 0-V (D-S) MOSFET
文件:896.98 Kbytes Page:6 Pages
VBSEMI
微碧半导体
16A, 50V, 0.047 Ohm, N-Channel Power MOSFETs
INTERSIL
RFD16N05LSM产品属性
  • 类型
    描述
  • Pb-free:
    Pb
  • Status:
    Active
  • Channel Polarity:
    N-Channel
  • Configuration:
    Single
  • V(BR)DSS Min (V):
    50
  • VGS Max (V):
    ±10
  • VGS(th) Max (V):
    2
  • ID Max (A):
    16
  • PD Max (W):
    60
  • RDS(on) Max @ VGS = 4.5 V(mΩ):
    50
  • Qg Typ @ VGS = 10 V (nC):