位置:RFD16N05LSM > RFD16N05LSM详情
RFD16N05LSM中文资料
厂家型号
RFD16N05LSM
文件大小
47.83Kbytes
页面数量
6
功能描述
16A, 50V, 0.047 Ohm, Logic Level, N-Channel Power MOSFETs
MOSFET TO-252AA N-Ch Power
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
INTERSIL
RFD16N05LSM数据手册规格书PDF详情
These are N-Channel logic level power MOSFETs manufactured using the MegaFET process. This process, which uses feature sizes approaching those of LSI integrated circuits gives optimum utilization of silicon, resulting in outstanding performance. They were designed for use with logic level (5V) driving sources in applications such as programmable controllers, automotive switching, switching regulators, switching converters, motor relay drivers and emitter switches for bipolar transistors. This performance is accomplished through a special gate oxide design which provides full rated conductance at gate biases in the 3V to 5V range, thereby facilitating true on-off power control directly from logic circuit supply voltages.
Features
• 16A, 50V
• rDS(ON) = 0.047Ω
• UIS SOA Rating Curve (Single Pulse)
• Design Optimized for 5V Gate Drives
• Can be Driven Directly from CMOS, NMOS, TTL Circuits
• Compatible with Automotive Drive Requirements
• SOA is Power Dissipation Limited
• Nanosecond Switching Speeds
• Linear Transfer Characteristics
• High Input Impedance
• Majority Carrier Device
• Related Literature
- TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount
Components to PC Boards”
RFD16N05LSM产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    RFD16N05LSM
  • 功能描述
    MOSFET TO-252AA N-Ch Power
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 晶体管极性
    N-Channel
  • 汲极/源极击穿电压
    650 V
  • 闸/源击穿电压
    25 V
  • 漏极连续电流
    130 A 电阻汲极/源极
  • RDS(导通)
    0.014 Ohms