位置:首页 > IC中文资料 > IDB15E60
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
IDB15E60
Ultrafast Rectifier
ISC
无锡固电
IDB15E60
Silicon Power Diode
The 600 V, 15 A emitter controlled silicon power diode in a D2PAK TO-263 package has been primarily designed for motor drive applications up to 30kHz. • Lowest VFvalues\n• Softest diodes available on the market\n• Tj(max)of 175°C\n• Qualified according to JEDEC Standard\n• Cooler packages and higher efficiency\n• Excellent EMI behavior\n• Excellent trade- off between cost and performance\n• Low conduction losses\n• Easy paralleling\n\n优势:;
INFINEON
英飞凌
IDB15E60
封装/外壳:TO-263-3,D²Pak(2 引线 + 接片),TO-263AB 包装:卷带(TR)剪切带(CT) 描述:DIODE GEN PURP 600V 29.2A TO263 分立半导体产品 二极管 - 整流器 - 单
INFINEON
英飞凌
IDB15E60
Fast Switching EmCon Diode
文件:210.9 Kbytes Page:8 Pages
IDB15E60
Fast Switching EmCon Diode
文件:197.93 Kbytes Page:9 Pages
封装/外壳:TO-263-3,D²Pak(2 引线 + 接片),TO-263AB 包装:管件 描述:DIODE GEN PURP 600V 29.2A TO263 分立半导体产品 二极管 - 整流器 - 单
Fast EmCon Diode
IDB15E60产品属性
  • 类型
    描述
  • Product Status:
    discontinued
  • Package name:
    PG-TO263-3
  • Green:
    yes
  • Halogen-free:
    yes
  • Voltage Class max:
    600 V
  • Configuration:
    Single
  • IF max:
    29.2 A
  • IF:
    15 A
  • I(FSM) max:
    60 A
  • VF max:
    1.5 V
  • VF:
    1.5 V
  • IR max:
    50 µA
  • Irrm:
    13.7 A
  • Qrr:
    595 nC
  • trr:
    87 ns
  • Ptot max:
    83.3 W
  • RthJC max:
    1.8 K/W
  • Operating Temperature min:
    -55 °C
  • Operating Temperature max:
    175 °C
  • Mounting:
    SMT
更新时间:2026-5-13 23:00:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
24+
标准封装
16048
原厂渠道供应,大量现货,原型号开票。
23+
15A@Tc=100℃,600V