位置:首页 > IC中文资料第1191页 > FQP55N06
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
FQP55N06
60V N-Channel MOSFET
FAIRCHILD
仙童半导体
FQP55N06
isc N-Channel MOSFET Transistor
FEATURES ·Drain Current -ID=55A@ TC=25℃ ·Drain Source Voltage -VDSS=60V(Min) ·Static Drain-Source On-Resistance -RDS(on) =0.02Ω(Max)@VGS= 10V DESCRIPTION ·Motor drive, DC-DC converter, power switch and solenoid drive.
ISC
无锡固电
FQP55N06
55A,60V Heatsink Planar N-Channel Power MOSFETs
Features DS(on) = 0.020Ω @VGS = 10 V • Low gate charge ( typical 31 nC) • Low Crss ( typical 65 pF) • Fast switching • 100% avalanche tested • Improved dv/dt capability • 175°C maximum junction temperature rating • 55A, 60V, R General Description This N-channel enhancement mode fie
THINKISEMI
思祁半导体
FQP55N06
60V N-Channel MOSFET
General Description\nThese N-Channel enhancement mode power field effect transistors are produced using Fairchild’s proprietary, planar stripe, DMOS technology.\nThis advanced technology has been especially tailored to minimize on-state resistance, provide superior switching performance, and withsta • 55A, 60V, RDS(on) = 0.020Ω @VGS = 10 V\n• Low gate charge ( typical 35 nC)\n• Low Crss ( typical 85 pF)\n• Fast switching\n• 100% avalanche tested\n• Improved dv/dt capability\n• 175°C maximum junction temperature rating;
ONSEMI
安森美半导体
60V N-Channel MOSFET
FAIRCHILD
仙童半导体
TMOS POWER FET 55 AMPERES 60 VOLTS
MOTOROLA
摩托罗拉
TMOS POWER FET 55 AMPERES 60 VOLTS RDS(on) = 18 mohm
MOTOROLA
摩托罗拉
FQP55N06产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    FQP55N06
  • 功能描述
    MOSFET
  • RoHS
  • 制造商
    STMicroelectronics
  • 晶体管极性
    N-Channel
  • 汲极/源极击穿电压
    650 V
  • 闸/源击穿电压
    25 V
  • 漏极连续电流
    130 A 电阻汲极/源极
  • RDS(导通)
    0.014 Ohms