位置:CMPA1D1E030D > CMPA1D1E030D详情
CMPA1D1E030D中文资料
厂家型号
CMPA1D1E030D
文件大小
1096.31Kbytes
页面数量
7
功能描述
30 W, 13.75 - 14.5 GHz, 40 V GaN MMIC, Power Amplifier
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
WOLFSPEED
CMPA1D1E030D数据手册规格书PDF详情
Description
Wolfspeed’s CMPA1D1E030D is a gallium nitride (GaN) High Electron
Mobility Transistor (HEMT) based monolithic microwave integrated
circuit (MMIC) on a Silicon Carbide substrate, using a 0.25 μm gate
length fabrication process. GaN-on-SiC has superior properties
compared to silicon, gallium arsenide or GaN-on-Si, including higher
breakdown voltage, higher saturated electron drift velocity and higher
thermal conductivity. GaN HEMTs also offer greater power density and
wider bandwidths compared to Si, GaAs, and GaN-on-Si transistors.
Features
• 27 dB Small Signal Gain
• 30 W Typical PSAT
• Operation up to 40 V