位置:首页 > IC中文资料 > UPC2933A
UPC2933A价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
UPC2933A
THREE-TERMINAL LOW DROPOUT VOLTAGE REGULATOR
DESCRIPTION The µPC2933A, 2905A of low dropout voltage three terminal positive regulators is constructed with PNP output transistor. The µPC2933A, 2905A feature the ability to source 1 A of output current with a low dropout voltage of typically 0.7 V. The power dissipation of the µPC2933A, 2
NEC
瑞萨
UPC2933A
Features • Output current in excess of 1.0 A • Low dropout voltage VDIF = 0.7 V TYP. (IO = 1 A) • On-chip over-current and thermal protection circuit • On-chip output transistor safe operating area protection circuit
RENESAS
瑞萨
丝印代码:2933A;THREE-TERMINAL LOW DROPOUT VOLTAGE REGULATOR
RENESAS
NEC
DESCRIPTION\nThe µPC2933A, 2905A of low dropout voltage three terminal positive regulators is constructed with PNP output transistor. The µPC2933A, 2905A feature the ability to source 1 A of output current with a low dropout voltage of typically 0.7 V.\nThe power dissipation of the µPC2933A, 2905A c • Output current in excess of 1.0 A\n• Low dropout voltage VDIF = 0.7 V TYP. (at IO = 1 A)\n• On-chip overcurrent and thermal protection circuit\n• On-chip output transistor safe area protection circuit;
3 Terminal Regulators
3 Terminal Regulators
MOSFET N-Channel, Enhancement Mode High Speed Switch
Features: ● Avalanche Rugged Technology ● Rugged Gate Oxide Technology ● Lower Input Capacitance ● Improved Gate Charge ● Extended Safe Operating Area ● Lower RDS(on): 0.437Ω Typ ● Lower Leakage Current: 10µA (Max) @ VDS = 400V
NTE
RF POWER TRANSISTORS HF/VHF/UHF N-CHANNEL MOSFETs
HF to 2000 MHz Class AB Common Source - PowerSO-10RF VHF / UHF radio and digital cellular BTS applications HF to 2000MHz class AB common source - PowerFLAT VHF / UHF radio applications HF to 2000MHz class AB common cource - ceramic packages UHF TV and digital cellular BTS applications 2
STMICROELECTRONICS
意法半导体
UPC2933A产品属性
  • 类型
    描述
  • 引脚数:
    3
  • Pt (W):
    10
  • Vo (V) 最大值:
    3.46
  • Topa[Tjopa] (degC) 最小值:
    -30
    85
更新时间:2026-5-14 11:30:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
NEC/REN
23+
SOT252
8560
受权代理!全新原装现货特价热卖!
20+
原装
原装优势主营型号-可开原型号增税票
原厂封装
原装进口公司现货假一赔百
25+
TO-252
原装正品!公司现货!欢迎来电洽谈!
TO-252
只做原装正品假一赔十为客户做到零风险!!
24+
SOT-252
只做自己库存 全新原装进口正品假一赔百 可开13%增