位置:首页 > IC中文资料第5563页 > UPC2807A
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
UPC2807A
PREAMPLIFIER FOR INFRARED REMOTE CONTROLLER
DESCRIPTION The µ PC2807 and 2807A are semiconductors integrated circuit developed as preamplifiers for the receiver module of infrared remote controllers. These preamplifiers can be directly connected to a PIN photodiode, and integrate a high-gain first stage amplifier, limiter, bandpass filter,
NEC
瑞萨
NEC
瑞萨
BiCMOS INTEGRATED CIRCUIT
FEATURES • Only PIN photodiode required as an external component. • Following carrier frequencies (fO) selectable (six types): μPC2807 : fO = 32.7, 36.0, 36.7, 37.9, 56.7 kHz μ PC2807A : fO = 40.0 kHz • Fixed trap frequency fT = 54 kHz (when carrier frequency is 56.7 kHz, trap frequency is 7
RENESAS
Earth Leakage Detector
Description The KA2807 is a IC for ground fault circuit interrupters which are intended to provide an electrical shock hazard protection from line to ground fault currents on grounded circuits of 120V supplies. Features • Full Advantage of the UL943 • Built-In Voltage Regulator • Sense Coil: