位置:TLV809K33DBZR > TLV809K33DBZR详情
TLV809K33DBZR中文资料
厂家型号
TLV809K33DBZR
丝印代码
BCMX
封装外壳
SOT-23
文件大小
1028.81Kbytes
页面数量
26
功能描述
TLV809 3-Pin Supply Voltage Supervisor
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
TI2
TLV809K33DBZR数据手册规格书PDF详情
1 Features
• Precision supply voltage monitor:
2.5 V, 3 V, 3.3 V, 5 V
• Power-on reset generator with a
fixed delay time of 200 ms
• Supply current: 9 μA (typical)
• Temperature range: –40°C to +85°C
• 3-Pin SOT-23 package
• Pin-for-pin compatible with the MAX809
2 Applications
• Factory automation
• Portable and battery-powered equipment
• Set-top boxes
• Servers
• Appliances
• Electricity meters
• Building automation
3 Description
The TLV809 family of supervisory circuits provides
circuit initialization and timing supervision, primarily
for digital signal processors (DSPs) and processorbased
systems. The newer TLV809E device is a pinto-
pin compatible alternative.
During power-on, RESET is asserted when the supply
voltage (VDD) becomes greater than 1.1 V. Thereafter,
the supervisory circuit monitors VDD and keeps
RESET active as long as VDD remains below the
threshold voltage, VIT. An internal timer delays the
return of the output to the inactive state (high) to
ensure proper system reset. The delay time (td(typ) =
200 ms) starts after VDD rises above the threshold
voltage, VIT. When the supply voltage drops below the
VIT threshold voltage, the output becomes active (low)
again. No external components are required. All
devices in this family have a fixed sense-threshold
voltage (VIT) set by an internal voltage divider.
This product family is designed for supply voltages of
2.5 V, 3 V, 3.3 V, and 5 V. The circuits are available in
a 3-pin SOT-23 package. The TLV809 devices are
characterized for operation over a temperature range
of –40°C to +85°C.