位置:INA110KP > INA110KP详情
INA110KP中文资料
厂家型号
INA110KP
丝印代码
INA110KP
封装外壳
PDIP
文件大小
1156.72Kbytes
页面数量
22
功能描述
Fast-Settling FET-Input INSTRUMENTATION AMPLIFIER
仪表放大器 Fast-Settling FET-In Very High Accuracy
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
TI2
INA110KP数据手册规格书PDF详情
FEATURES
LOW BIAS CURRENT: 50pA max
FAST SETTLING: 4μs to 0.01%
HIGH CMR: 106dB min; 90dB at 10kHz
INTERNAL GAINS: 1, 10, 100, 200, 500
VERY LOW GAIN DRIFT: 10 to 50ppm/°C
LOW OFFSET DRIFT: 2μV/°C
LOW COST
PINOUT SIMILAR TO AD524 AND AD624
APPLICATIONS
MULTIPLEXED INPUT DATA
ACQUISITION SYSTEM
FAST DIFFERENTIAL PULSE AMPLIFIER
HIGH SPEED GAIN BLOCK
AMPLIFICATION OF HIGH IMPEDANCE
SOURCES
DESCRIPTION
The INA110 is a versatile monolithic FET-input
instrumentation amplifier. Its current-feedback circuit topology
and laser trimmed input stage provide
excellent dynamic performance and accuracy. The INA110
settles in 4μs to 0.01%, making it ideal for high speed or
multiplexed-input data acquisition systems.
Internal gain-set resistors are provided for gains of 1, 10,
100, 200, and 500V/V. Inputs are protected for differential
and common-mode voltages up to ±VCC. Its very high input
impedance and low input bias current make the INA110 ideal
for applications requiring input filters or input protection
circuitry.
The INA110 is available in 16-pin plastic and ceramic DIPs,
and in the SOL-16 surface-mount package. Military, industrial
and commercial temperature range grades are available.
INA110KP产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    INA110KP
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 输入补偿电压
    150 V
  • 最大输入电阻
    10 kOhms
  • 共模抑制比(最小值)
    88 dB
  • 工作电源电压
    2.7 V to 36 V