位置:AMC1200SDUBRG4 > AMC1200SDUBRG4详情
AMC1200SDUBRG4中文资料
厂家型号
AMC1200SDUBRG4
丝印代码
AMC1200
封装外壳
SOP(DUB)
文件大小
1461.25Kbytes
页面数量
34
功能描述
AMC1200/B Fully-Differential Isolation Amplifier
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
TI2
AMC1200SDUBRG4数据手册规格书PDF详情
1 Features
1• ±250-mV Input Voltage Range Optimized for
Shunt Resistors
• Very Low Nonlinearity: 0.075% Maximum at 5 V
• Low Offset Error: 1.5 mV Maximum
• Low Noise: 3.1 mVRMS Typical
• Low High-Side Supply Current:
8 mA Maximum at 5 V
• Input Bandwidth: 60 kHz Minimum
• Fixed Gain: 8 (0.5% accuracy)
• High Common Mode Rejection Ratio: 108 dB
• 3.3-V Operation on Low-Side
• Certified Galvanic Isolation:
– UL1577 and VDE V 0884-10 Approved
– Isolation Voltage: 4250 VPEAK (AMC1200B)
– Working Voltage: 1200 V PEAK
– Transient Immunity: 10 kV/μs Minimum
• Typical 10-Year Lifespan at Rated Working
Voltage (see Application Report SLLA197)
• Fully Specified Over the Extended Industrial
Temperature Range
2 Applications
• Shunt Resistor Based Current Sensing in:
– Motor Control
– Green Energy
– Frequency Inverters
– Uninterruptible Power Supplies
3 Description
The AMC1200 and AMC1200B are precision isolation
amplifiers with an output separated from the input
circuitry by a silicon dioxide (SiO2) barrier that is
highly resistant to magnetic interference. This barrier
has been certified to provide galvanic isolation of up
to 4250 VPEAK (AMC1200B) or 4000 VPEAK
(AMC1200) according to UL1577 and VDE V 0884- 10. Used in conjunction with isolated power supplies,
these devices prevent noise currents on a high
common mode voltage line from entering the local
ground and interfering with or damaging sensitive
circuitry.
The input of the AMC1200 or AMC1200B is optimized
for direct connection to shunt resistors or other low voltage level signal sources. The excellent
performance of the device supports accurate current
control resulting in system-level power saving and,
especially in motor-control applications, lower torque
ripple. The common mode voltage of the output
signal is automatically adjusted to either the 3-V or
5-V low-side supply.
The AMC1200 and AMC1200B are fully specified
over the extended industrial temperature range of
–40°C to 105°C and are available in a wide-body