位置:UCC38C52 > UCC38C52详情
UCC38C52中文资料
厂家型号
UCC38C52
文件大小
3270.19Kbytes
页面数量
51
功能描述
UCCx8C5x Low-Power Current-Mode High-Performance PWM Controller for Si and SiC MOSFETs
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
TI
UCC38C52数据手册规格书PDF详情
1 Features
• Undervoltage lockout options to support both Si
and SiC MOSFET applications
• 30-V VDD absolute maximum voltage
• 1-MHz maximum fixed frequency operation
• 50-μA startup current, 75-μA maximum
• Low operating current: 1.3 mA (at fOSC = 52 kHz)
• Fast 35-ns, cycle-by-cycle overcurrent limiting
• ±1-A peak driving current
• Rail-to-rail output
– 25-ns rise time
– 20-ns fall time
• ±1 accurate 2.5-V error amplifier reference
• Pin-to-pin compatible and drop-in replacement for
UCCx8C4x
• Functional Safety-Capable
– Documentation available to aid functional safety
system design
2 Applications
• General purpose single-ended DC-DC or off-line
isolated power converters
• Auxiliary power supply for solar power inverters,
motor drives, energy storage systems
• Isolated power supply for EV charging stations
3 Description
The UCCx8C5x family of devices are highperformance
current-mode PWM controllers that
can drive both Si and SiC MOSFETs in various
applications. The UCCx8C5x family is a more efficient
and robust version of the UCCx8C4x.
The UCCx8C5x family has new UVLO thresholds
that allow for reliable SiC MOSFET operation
(UCC28C56-59), in addition to existing UVLO
thresholds for continued Si MOSFET support
(UCCx8C50-55).
VDD absolute maximum voltage rating is extended
from 20 V to 30 V for optimally driving the gate of