位置:PREF35125QDBVR > PREF35125QDBVR详情
PREF35125QDBVR中文资料
厂家型号
PREF35125QDBVR
文件大小
1997.57Kbytes
页面数量
35
功能描述
REF35 Ultra Low-Power, High-Precision Voltage Reference
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
TI
PREF35125QDBVR数据手册规格书PDF详情
1 Features
• Ultra-low quiescent current:
– 650 nA (typical)
• Initial accuracy: ±0.05 (maximum)
• Temperature coefficient:
– 12 ppm/°C (maximum for −40°C to 105°C)
• Output 1/f noise (0.1 Hz to 10 Hz): 3.3 ppmP-P
• NR pin to reduce noise
• EN pin to reduce shutdown current consumption
• Long-term stability: 40 ppm at 1k hour
• Thermal hysteresis: 70 ppm
• Specified temperature range: −40°C to +105°C
• Operating temperature range: −55°C to +125°C
• Output current: +10 mA, −5 mA
• Input voltage: VREF + VDO to 6 V
• Output voltage options:
– 1.024 V, 1.2 V, 1.25 V, 1.6 V, 1.8 V, 2.048 V,
2.5 V, 3.0 V, 3.3 V, 4.096 V, 5.0 V
• Small footprint 6-pin SOT−23 package
• Smallest footprint 4-pin WCSP package
2 Applications
• Flow transmitter
• Blood glucose monitor
• Servo drive control module
• Power quality analyzer
• Fault indicator
• Oscilloscope
• Process analytics
• Optical Module
3 Description
The REF35 is a family of nanopower, low-drift, highprecision
series reference devices. The REF35 family
features ±0.05 initial accuracy with 650 nA typical
power consumption. The temperature coefficient (12
ppm/°C) and long-term stability (40 ppm at 1000
hours) of the device can help improve system stability
and reliability. The low power consumption combined
with high precision specifications are suitable for wide
variety of portable and low current applications.
The REF35 supplies up to 10 mA current with 3.3
ppmp-p noise and 20 ppm/mA load regulation. With
this feature set, REF35 creates a strong low-noise,
high accuracy power supply for precision sensors and
12–16b data converters.
The family is specified for operation from –40°C to
105°C and is functional over –55°C to 125°C. The
wide temperature is suited for industrial applications.
REF35 is available in wide output voltage variants
starting from 1.024 V to 5.0 V. The device is