位置:TD1501L33 > TD1501L33详情
TD1501L33中文资料
厂家型号
TD1501L33
文件大小
1104.5Kbytes
页面数量
18
功能描述
3A 150KHz PWM Buck DC/DC Converter
数据手册
下载地址一下载地址二
简称
TECHCODE泰德半导体
生产厂商
TECHCODE SEMICONDUCTOR, INC.
中文名称
泰德半导体有限公司官网
TD1501L33数据手册规格书PDF详情
General Description
The TD1501 is a series of easy to use fixed and
adjustable step-down (buck) switch-mode voltage
regulators. These devices are available in fixed output
voltage of 3.3V, 5V, and an adjustable output version.
Both versions are capable of driving a 3A load with
excellent line and load regulation.
Requiring a minimum number of external components,
these regulators are simple to use and include internal
frequency compensation, and a fixed-frequency
oscillator.
The output voltage is guaranteed to ±3 tolerance under
specified input voltage and output load conditions. The
oscillator frequency is guaranteed to ±15. External
shutdown is included, featuring typically 80 μA standby
current. Self protection features include a two stage
frequency reducing current limit for the output switch and
an over temperature shutdown for complete protection
under fault conditions.
The TD1501 is available in TO-220B-5L TO220-5L and
TO-263-5L packages.
Features
3.3V, 5V and adjustable output versions
Output adjustable from 1.23v to 43V
Fixed 150KHz frequency internal oscillator
Guaranteed 3A output load current
Input voltage range up to 45V
Low power standby mode, IQ typically 80 μA
TTL shutdown capability
Requires only 4 external components
High efficiency
Thermal shutdown and current limit protection
Available in TO-220B/TO220 and TO-263 packages
Applications
Simple High-efficiency step-down regulator
On-card switching regulators
Positive to negative converter
LCD monitor and LCD TV
DVD recorder and PDP TV
Battery charger
Step-down to 3.3V for microprocessors
更新时间:2026-5-14 14:02:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
TECHCODE
2022+
TO-220-5
原厂代理 终端免费提供样品
20+
TO-220-5
现货很近!原厂很远!只做原装
23+
终端免费提供样品 可开13%增值税发票
24+
一级代理/放心采购
23+
TO-263
原厂授权一级代理、全球订货优势渠道、可提供一站式BO
22+
TO-263
公司只做原装 品质保证
原装正品,假一罚十
24+
17+
100%原装正品现货
18+