位置:STPS40150CT > STPS40150CT详情
STPS40150CT中文资料
厂家型号
STPS40150CT
文件大小
519.419Kbytes
页面数量
15
功能描述
150 V power Schottky rectifier
肖特基二极管与整流器 High Junction 60A IF 2 x 20A 150V 0.75 VF
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STPS40150CT数据手册规格书PDF详情
Features
• High junction temperature capability
• Low leakage current
• High voltage capabilities
• Good trade off between leakage current and forward voltage drop
• Low thermal resistance
• High frequency operation
• ECOPACK®2 compliant for TO-220AB and TO-247, on demand for D²PAK
Description
This dual center tab Schottky rectifier is suited for high frequency switched mode
power supplies.
Packaged in TO-247, TO-220AB and D2PAK, this STPS40150C is optimized for use
to enhance the reliability of the application.
Applications
• Switching diode
• SMPS
• DC/DC converter
• Telecom power
STPS40150CT产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    STPS40150CT
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Skyworks Solutions, Inc.
  • 产品
    Schottky Diodes
  • 峰值反向电压
    2 V
  • 正向连续电流
    50 mA
  • 配置
    Crossover Quad
  • 正向电压下降
    370 mV
  • 最大功率耗散
    75 mW