位置:STPS40150CT > STPS40150CT详情
STPS40150CT中文资料
厂家型号
STPS40150CT
文件大小
181.63Kbytes
页面数量
6
功能描述
HIGH VOLTAGE POWER SCHOTTKY RECTIFIER
肖特基二极管与整流器 High Junction 60A IF 2 x 20A 150V 0.75 VF
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
STPS40150CT数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
Dual center tap Schottky rectifiers suited for high frequency switch mode power supply.
FEATURES AND BENEFITS
■ HIGH JUNCTION TEMPERATURE CAPABILITY
■ LOW LEAKAGE CURRENT
■ GOOD TRADE OFF BETWEEN LEAKAGE CURRENT AND FORWARD VOLTAGE DROP
■ LOW THERMAL RESISTANCE
■ HIGH FREQUENCY OPERATION
STPS40150CT产品属性
  • 型号
    STPS40150CT
  • 功能描述
  • 峰值反向电压
    2 V
  • 正向连续电流
    50 mA
  • 正向电压下降
    370 mV
  • 最大功率耗散
    75 mW