位置:STM32L433RCI7P > STM32L433RCI7P详情
STM32L433RCI7P中文资料
厂家型号
STM32L433RCI7P
STMICROELECTRONICS
STM32L433RCI7P数据手册规格书PDF详情
• Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
– 84 μA/MHz run mode (LDO Mode)
– 36 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
– Interconnect matrix
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
• Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
• Clock Sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz
oscillator, auto-trimmed by LSE (better than
±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery
– 2 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
• Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant
• RTC with HW calendar, alarms and calibration
• LCD 8× 40 or 4× 44 with step-up converter
• Up to 21 capacitive sensing channels: support touchkey, linear and rotary touch sensors
• Memories
– Up to 256 KB single bank flash, proprietary code readout protection
– 64 KB of SRAM including 16 KB with hardware parity check
– Quad SPI memory interface
• Rich analog peripherals (independent supply)
– 1x 12-bit ADC 5 Msps, up to 16-bit with hardware oversampling, 200 μA/Msps
– 2x 12-bit DAC output channels, low-power sample and hold
– 1x operational amplifier with built-in PGA
– 2x ultra-low-power comparators
• 17x communication interfaces
– USB 2.0 full-speed crystal less solution with LPM and BCD
– 1x SAI (serial audio interface)
– 3x I2C FM+(1 Mbit/s), SMBus/PMBus
– 4x USARTs (ISO 7816, LIN, IrDA, modem)
– 1x LPUART (Stop 2 wake-up)
– 3x SPIs (and 1x Quad SPI)
– CAN (2.0B Active) and SDMMC interface
– SWPMI single wire protocol master I/F
– IRTIM (Infrared interface)
• 14-channel DMA controller
• True random number generator
• CRC calculation unit, 96-bit unique ID
• Development support: serial wire debug (SWD), JTAG, Embedded Trace Macrocell™
• All packages are ECOPACK2 compliant
更新时间:2026-5-13 17:16:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
21+
100-LQFP
5680
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营
20+
LQFP-64
STM微控制器MCU-可开原型号增税票
ST/原装正品现货
64-LQFP
原装正品现货,诚信经营。假一赔十
ST
25+
UFBGA64
全新原装现货库存
LQFP64
电子元器件采购降本30%!原厂直采,砍掉中间差价