位置:STM32L433RBY7 > STM32L433RBY7详情
STM32L433RBY7中文资料
厂家型号
STM32L433RBY7
文件大小
4655.7Kbytes
页面数量
227
STMICROELECTRONICS
STM32L433RBY7数据手册规格书PDF详情
Features
Includes ST state-of-the-art patented technology
• Ultra-low-power with FlexPowerControl
– 1.71 V to 3.6 V power supply
– -40 °C to 85/105/125 °C temperature range
– 200 nA in VBAT mode: supply for RTC and 32x32-bit backup registers
– 8 nA Shutdown mode (5 wakeup pins)
– 28 nA Standby mode (5 wakeup pins)
– 280 nA Standby mode with RTC
– 1.0 μA Stop 2 mode, 1.28 μA with RTC
– 84 μA/MHz run mode (LDO Mode)
– 36 μA/MHz run mode (@3.3 V SMPS Mode)
– Batch acquisition mode (BAM)
– 4 μs wakeup from Stop mode
– Brown out reset (BOR)
– Interconnect matrix
• Core: Arm® 32-bit Cortex®-M4 CPU with FPU, Adaptive real-time accelerator (ART Accelerator™) allowing 0-wait-state execution from flash memory, frequency up to 80 MHz, MPU, 100DMIPS and DSP instructions
• Performance benchmark
– 1.25 DMIPS/MHz (Drystone 2.1)
– 273.55 CoreMark® (3.42 CoreMark/MHz @ 80 MHz)
• Energy benchmark
– 347 ULPMark™ CP score
– 121 ULPMark™ PP score
• Clock Sources
– 4 to 48 MHz crystal oscillator
– 32 kHz crystal oscillator for RTC (LSE)
– Internal 16 MHz factory-trimmed RC (±1%)
– Internal low-power 32 kHz RC (±5%)
– Internal multispeed 100 kHz to 48 MHz
oscillator, auto-trimmed by LSE (better than
±0.25 % accuracy)
– Internal 48 MHz with clock recovery
– 2 PLLs for system clock, USB, audio, ADC
• Up to 83 fast I/Os, most 5 V-tolerant