位置:STM32L151C6T7ADTR > STM32L151C6T7ADTR详情
STM32L151C6T7ADTR中文资料
厂家型号
STM32L151C6T7ADTR
文件大小
2041.59Kbytes
页面数量
130
STMICROELECTRONICS
STM32L151C6T7ADTR数据手册规格书PDF详情
Features
• Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40°C to 105°C temperature range
– 0.28 μA Standby mode (3 wakeup pins)
– 1.11 μA Standby mode + RTC
– 0.44 μA Stop mode (16 wakeup lines)
– 1.38 μA Stop mode + RTC
– 10.9 μA Low-power Run mode
– 185 μA/MHz Run mode
– 10 nA ultra-low I/O leakage
– < 8 μs wakeup time
• Core: ARM® Cortex®-M3 32-bit CPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max
– 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
– Memory protection unit
• Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout
reset) with 5 selectable thresholds
• Clock sources
– 1 to 24 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High Speed Internal 16 MHz factorytrimmed
RC (+/- 1)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to
4.2 MHz
– PLL for CPU clock and USB (48 MHz)
• Pre-programmed bootloader
– USART supported
• Development support
– Serial wire debug supported
– JTAG and trace supported
• Up to 83 fast I/Os (73 I/Os 5V tolerant), all
mappable on 16 external interrupt vectors
• Memories
– Up to 128 Kbytes Flash memory with ECC
– Up to 32 Kbytes RAM
– Up to 4 Kbytes of true EEPROM with ECC
– 80-byte backup register
• LCD Driver (except STM32L151x6/8/B-A
devices) for up to 8x40 segments
– Support contrast adjustment
– Support blinking mode
– Step-up converter on board
• Rich analog peripherals (down to 1.8 V)
– 12-bit ADC 1 Msps up to 24 channels
– 12-bit DAC 2 channels with output buffers
– 2x ultra-low-power-comparators
(window mode and wake up capability)
• DMA controller 7x channels
• 8x peripheral communication interfaces
– 1x USB 2.0 (internal 48 MHz PLL)
– 3x USART (ISO 7816, IrDA)
– 2x SPI 16 Mbits/s
– 2x I2C (SMBus/PMBus)
• 10x timers: 6x 16-bit with up to 4 IC/OC/PWM
channels, 2x 16-bit basic timers, 2x watchdog
timers (independent and window)
• Up to 20 capacitive sensing channels
supporting touchkey, linear and rotary touch
sensors
更新时间:2026-5-13 14:06:00
24+
UFQFN-48
2000
24+
48-UFQFPN(7x7)
原厂授权一级代理,专注汽车、医疗、工业、新能源!
20+
48-UFQFPN(7x7)
原装正品,现货通路商
21+
64-TQFP
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营