位置:STM32L151C6H6DTR > STM32L151C6H6DTR详情
STM32L151C6H6DTR中文资料
厂家型号
STM32L151C6H6DTR
文件大小
2252.02Kbytes
页面数量
121
功能描述
Ultra-low-power 32-bit MCU ARM-based Cortex-M3
STMICROELECTRONICS
STM32L151C6H6DTR数据手册规格书PDF详情
Description
The ultra-low-power STM32L151x6/8/B and STM32L152x6/8/B devices incorporate the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance ARM® Cortex®-M3 32-bit RISC core operating at 32 MHz frequency (33.3 DMIPS), a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and RAM up to 16 Kbytes) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
The ultra-low-power STM32L151x6/8/B and STM32L152x6/8/B devices operate from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. It is available in the -40 to +85 °C temperature range, extended to 105°C in low power dissipation state. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low-power applications.
Features
• Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40°C to 85°C/105°C temperature range
– 0.3 µA Standby mode (3 wakeup pins)
– 0.9 µA Standby mode + RTC
– 0.57 µA Stop mode (16 wakeup lines)
– 1.2 µA Stop mode + RTC
– 9 µA Low-power run mode
– 214 µA/MHz Run mode
– 10 nA ultra-low I/O leakage
– < 8 µs wakeup time
• Core: ARM® Cortex®-M3 32-bit CPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max
– 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1)
– Memory protection unit
• Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
• Clock sources
– 1 to 24 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High Speed Internal 16 MHz factory trimmed RC (+/- 1)
– Internal low-power 37 kHz RC
– Internal multispeed low-power 65 kHz to 4.2 MHz
– PLL for CPU clock and USB (48 MHz)
• Pre-programmed bootloader
– USART supported
• Development support
– Serial wire debug supported
– JTAG and trace supported
• Up to 83 fast I/Os (73 I/Os 5V tolerant), all mappable on 16 external interrupt vectors
• Memories
– Up to 128 Kbytes Flash memory with ECC
– Up to 16 Kbytes RAM
– Up to 4 Kbytes of true EEPROM with ECC
– 80-byte backup register
• LCD Driver (except STM32L151x/6/8/B devices) for up to 8x40 segments
– Support contrast adjustment
– Support blinking mode
– Step-up converter on board
• Rich analog peripherals (down to 1.8 V)
– 12-bit ADC 1 Msps up to 24 channels
– 12-bit DAC 2 channels with output buffers
– 2x ultra-low-power-comparators (window mode and wake up capability)
• DMA controller 7x channels
• 8x peripheral communication interfaces
– 1x USB 2.0 (internal 48 MHz PLL)
– 3x USARTs (ISO 7816, IrDA)
– 2x SPIs 16 Mbit/s
– 2x I2Cs (SMBus/PMBus)
• Up to 20 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
• CRC calculation unit, 96-bit unique ID
更新时间:2026-5-13 16:30:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
STMicroelectronics
QQ咨询
48-LQFP
5000
原装正品/微控制器元件授权代理直销!
24+
48-LQFP(7x7)
原厂授权一级代理,专注汽车、医疗、工业、新能源!
20+
48-LQFP(7x7)
原装正品,现货通路商
21+
100-LQFP
100%进口原装!长期供应!绝对优势价格(诚信经营