位置:POWERPLUG15W > POWERPLUG15W详情
POWERPLUG15W中文资料
厂家型号
POWERPLUG15W
文件大小
112.85Kbytes
页面数量
5
功能描述
AC/DC POWER SUPPLY
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
POWERPLUG15W数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The Power Plug is a high effieciency AC/DC switch mode constant voltage generator.Designed for a variety of residential users applications, this wall plug-in power supply performs up to 15W max output power.The output voltage and current levels are set up by design in accordance with customer requirements.
Typical reference values for the off shelf solution are 12V and 1,2A or 15V and 1,0A with the input Vac ranging from 187 to 264 Vrms. Coming into a compact housing, the Power Plug can be assembled with EU and UK plugs identified by specific ordering numbers. Output DC power is ensured via a 2 wires cord with strain relief, terminated with a barrel connector. Typical weight is 85 grams only, without cable (euro plug).
FEATURES
■ PRIMARY SWITCHED WALL PLUG-IN power supply
■ FIXED INPUT VOLTAGE 230Vac ±15
■ 15 W SINGLE OUTPUT
■ EMC COMPLIANCE ACCORDING TO EU DIRECTIVES
■ SAFETY APPROVAL ACCORDING TO EN60950 / EN60065
■ CE MARKED
■ OUTPUT VOLTAGE PRECISION: ±5
■ OUTPUT RIPPLE VOLTAGE <200 mVpp
■ INPUT FUSE PROTECTION
■ OUTPUT SHORT CIRCUIT PROTECTION
■ 2 WIRES DC CORD TERMINATED WITH 5.5 mm (ext. diam.) / 2.5 mm (int. diam.) JACK CONNECTOR