位置:PD55003STR-E > PD55003STR-E详情
PD55003STR-E中文资料
厂家型号
PD55003STR-E
文件大小
473.99Kbytes
功能描述
RF power transistor from the LdmoST plastic family of N-channel enhancement-mode lateral MOSFETs
射频MOSFET电源晶体管 POWER R.F.
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
PD55003STR-E数据手册规格书PDF详情
■ Common source configuration
■ POUT = 3 W with 17dB gain @ 500 MHz / 12.5 V
Description
The PD55003-E is a common source N-channel,
enhancement-mode lateral field-effect RF power
transistor. It is designed for high gain, broad band
commercial and industrial applications. It
operates at 12 V in common source mode at
frequencies of up to 1 GHz. The PD55003 boasts
excellent gain, linearity and reliability thanks to
ST’s latest LDMOS technology mounted in the
first true SMD plastic RF power package, the
PowerSO-10RF.
The PD55003’s superior linearity performance
makes it an ideal solution for car mobile radios.
The PowerSO-10RF plastic package is designed
for high reliability, and is the first JEDECapproved,
high power SMD package from ST. It
has been optimized for RF requirements and
offers excellent RF performance and ease of
assembly.
Mounting recommendations are provided in
application note AN1294, available on
PD55003STR-E产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    PD55003STR-E
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Freescale Semiconductor
  • 配置
    Single
  • 频率
    1800 MHz to 2000 MHz
  • 增益
    27 dB
  • 输出功率
    100 W