位置:PD55003S-E-E > PD55003S-E-E详情
PD55003S-E-E中文资料
厂家型号
PD55003S-E-E
文件大小
468.27Kbytes
功能描述
RF POWER transistor, LdmoST plastic family N-channel enhancement-mode, lateral MOSFETs
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
PD55003S-E-E数据手册规格书PDF详情
Description
The PD55003-E is a common source N-channel, enhancement-mode lateral Field-Effect RF power transistor. It is designed for high gain, broad band commercial and industrial applications. It operates at 12 V in common source mode at frequencies of up to 1 GHz. PD55003 boasts the excellent gain, linearity and reliability of ST’s latest LDMOS technology mounted in the first true SMD plastic RF power package, PowerSO-10RF. PD55003’s superior linearity performance makes it an ideal solution for car mobile radio.
■ Common source configuration
■ POUT = 3 W with 17dB gain @ 500 MHz / 12.5 V