位置:P6SMB56CA > P6SMB56CA详情
P6SMB56CA中文资料
厂家型号
P6SMB56CA
文件大小
580.41Kbytes
页面数量
6
功能描述
Surface Mount Transient Voltage Suppressors (TVS)
TVS 二极管 - 瞬态电压抑制器 TVS SURF MT DO214AA
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二
生产厂商
SOCAY
P6SMB56CA数据手册规格书PDF详情
Description
Features
✦ For surface mounted applications in order to optimize board space
✦ Low leakage
✦ Uni and Bidirectional unit
✦ Glass passivated junction
✦ Low inductance
✦ Excellent clamping capability
✦ 600W Peak power capability at 10 × 1000µs waveform Repetition rate
(duty cycle):0.01
✦ Fast response time: typically less than 1.0ps from 0 Volts to VBR min
✦ Typical IR less than 5μA above 12V.
✦ High Temperature soldering: 260°C/40 seconds at terminals
✦ Typical maximum temperature coefficient ΔVBR = 0.1 ×
VBR@25°C× ΔT
✦ Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability 94V-0
✦ Matte tin lead–free Plated
✦ Halogen free and RoHS compliant
✦ Typical failure mode is short from over-specified voltage or current
✦ Whisker test is conducted based on JEDEC JESD201A per its table
4a and 4c
✦ IEC-61000-4-2 ESD 15kV(Air), 8kV (Contact)
✦ ESD protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-2
(IEC801-2)
✦ EFT protection of data lines in accordance with IEC 61000-4-4
(IEC801-4)
Applications
TVS devices are ideal for the protection of I/O interfaces, VCC
bus and other vulnerable circuits used in Telecom, Computer,
Industrial and Consumer electronic applications.
P6SMB56CA产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    P6SMB56CA
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Vishay Semiconductors
  • 极性
    Bidirectional
  • 击穿电压
    58.9 V
  • 钳位电压
    77.4 V
  • 峰值浪涌电流
    38.8 A
  • 封装/箱体
    DO-214AB
  • 最小工作温度
    - 55 C
  • 最大工作温度
    + 150 C
更新时间:2026-5-13 17:47:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
LITTELFUSE
24+
N/A
10000
只做原装,实单最低价支持
ON(安森美)
23+
公司只做原装正品,假一赔十
BORN(伯恩半导体)
24+
SMB
品牌代理,价格优势,技术支持!!
VISHAY
08+
DO-214AA
绝对全新原装强调只做全新原装现
VishayLittelfuse
DO-214AA(SMB)
SUNMATE(森美特)
2019+ROHS
DO-214AA(SMB)
森美特高品质产品原装正品免费送样
ON
全现原装公司现货
Vishay
NA
进口原装正品优势供应
VISHAYMAS
DO-214AA
绝对原装正品现货,全新深圳原装进口现货
BrightKing
DO-214
正品原装,假一倍十
P6SMB56CAT3G 价格
P6SMB56CA相关电子新闻
  • P6SMB56CA
    P6SMB56A TVS 瞬变抑制二极管 SMB 56V 600W P6SMB56CA原装