位置:PI5A101Q > PI5A101Q详情
PI5A101Q中文资料
厂家型号
PI5A101Q
文件大小
446.77Kbytes
页面数量
10
功能描述
Precision Wide-Bandwidth Analog Switch
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
简称
PERICOM百利通
生产厂商
Pericom Semiconductor Corporation
中文名称
百利通半导体官网
PI5A101Q数据手册规格书PDF详情
Description
Pericom Semiconductos PI5A101 is an all-purpose analog switch designed for single-supply operation from +2V to +6V. This switch is ideal for audio, video, and data switching and routing.
The PI5A101 is a quad SPST (single-pole, single-throw) NC (normally closed) function.
Features
• Rail-To-Rail operation
• Pin-compatible with 3125 Bus Switch & 74 series 125
• Single-Supply operation: 2V to 6V
• Low On-Resistance: 8Ω typical @ 5V
• Tight match between channels: 0.9Ω typical
• RON flatness: 3Ω typical
• Low power consumption: 0.5µ-ohm typical
• High Speed, TON = 8ns typical
• High-current channel capability: >100mA
• Wide bandwidth: >200 MHz
• Packaging (Pb-free & Green available):
-14-pin SOIC (W)
-16-pin QSOP (Q)
Applications
• Instrumentation, ATE
• Audio Switching and Routing
• Telecommunications Systems
• Data Communications
• Battery-Powered Systems
• Replaces Mechanical Relays
PI5A101Q产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    PI5A101Q
  • 制造商
    PERICOM
  • 制造商全称
  • 功能描述
更新时间:2026-5-13 15:30:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
24+
SSOP
178
98+
SOP16
2760
全新原装进口自己库存优势
17+
SOP16
只做原装进口,自己库存
SOP
一级代理专营品牌!原装正品,优势现货,长期排单到货
23+
全新原装假一赔十
SOP