位置:PI5A100W > PI5A100W详情
PI5A100W中文资料
厂家型号
PI5A100W
文件大小
512.69Kbytes
页面数量
12
功能描述
Precision, Wide-Bandwidth Quad SPDT Analog Switch
IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
简称
PERICOM百利通
生产厂商
Pericom Semiconductor Corporation
中文名称
百利通半导体官网
PI5A100W数据手册规格书PDF详情
Description
The PI5A100 is an improved Quad Single-pole double-throw (4SPDT) CMOS analog switch designed to operate with a single +2V to +6V power supply. The EN pin may be used to place all switches in a high-impedance state. This high precision device is ideal for low-distortion audio, video, and data switching and routing.
Features
• Single Supply Operation (+2V to +6V)
• Rail-to-Rail Analog Signal Dynamic Range
• Low On-Resistance (6Ω typ with 5V supply) Minimizes Distortion and Error Voltages
• On-Resistance Matching Between Channels, 0.4Ω Typ.
• On-Resistance Flatness, <2Ω Typ.
• Low Charge Injection Reduces Glitch Errors, Q = 6pC Typ.
• Replaces Mechanical Relays
• High Speed. tON, 8ns Typ.
• Low Crosstalk: -100dB @ 10 MHz
• Low Off-Isolation: -57dB @ 10 MHz
• Wide -3dB Bandwidth: 230 MHz
• High-Current Channel Capability: >100mA
• TTL/CMOS Logic Compatible
• Low Power Consumption (0.5µW typ.)
• Packaging (Pb-free & Green Available):
-16-pin QSOP (Q)
-16-pin SOIC (W)
Applications
• Audio, Video Switching and Routing
• LAN Switches
• Telecommunication Systems
• Battery-Powered Systems
PI5A100W产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    PI5A100W
  • 功能描述
    IC SWITCH QUAD SPDT 16SOIC
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 接口 - 模拟开关,多路复用器,多路分解器
  • 系列
  • 标准包装
    48
  • 系列
  • 功能
    开关
  • 电路
    4 x SPST - NO
  • 导通状态电阻
    100 欧姆
  • 电压电源
    单/双电源 电压 -
  • 电源,单路/双路(±)
    2 V ~ 12 V,±2 V ~ 6 V 电流 -
  • 电源
    50nA
  • 工作温度
    -40°C ~ 85°C
  • 安装类型
    表面贴装
  • 封装/外壳
    16-SOIC(0.154,3.90mm 宽)
  • 供应商设备封装
    16-SOIC
  • 包装
    管件
更新时间:2026-4-7 16:27:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
PERICOM
11+
SOP-16
2772
原装
25+
SOP16
原装正品!现货热卖!
17+
100%原装正品现货