位置:首页 > IC中文资料第2746页 > PIC18F2610
PIC18F2610价格
|---|---|---|---|---|
PIC18F2610 | 8-bit PIC MCU • Up to 10 MIPS performance\n• C compiler optimized RISC architecture\n• 8 x 8 Single Cycle Hardware Multiply\n• Internal oscillator support 31 kHz to 8 MHz\n• Fail-Safe Clock Monitor – allows safe shutdown if clock fails\n• Watchdog Timer with separate RC oscillator\n• Wide operating Voltage range;; | MICROCHIP 微芯科技 | ||
PIC18F2610产品属性
- 类型
描述
- 型号
PIC18F2610
- 功能描述
8位微控制器 -MCU 64KB 3968 RAM 25 I/O
- RoHS
否
- 制造商
Silicon Labs
- 核心
8051
- 处理器系列
C8051F39x
- 数据总线宽度
8 bit
- 最大时钟频率
50 MHz
- 程序存储器大小
16 KB 数据 RAM
- 大小
1 KB 片上
- ADC
Yes
- 工作电源电压
1.8 V to 3.6 V