位置:首页 > IC中文资料 > NP48N055CLE
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
NP48N055CLE
MOS FIELD EFFECT TRANSISTOR SWITCHING N-CHANNEL POWER MOS FET
DESCRIPTION These products are N-channel MOS Field Effect Transistors designed for high current switching applications. FEATURES • Channel temperature 175 degree rated • Super low on-state resistance RDS(on)1 = 17 mΩ MAX. (VGS = 10 V, ID = 24 A) RDS(on)2 = 21 mΩ MAX. (VGS = 5 V, ID = 2
NEC
瑞萨
NP48N055CLE
MOS FIELD EFFECT TRANSISTOR
SWITCHING N-CHANNEL POWER MOS FET FEATURES • Channel temperature 175 degree rated • Super low on-state resistance RDS(on)1 = 17 mΩ MAX. (VGS = 10 V, ID = 24 A) RDS(on)2 = 21 mΩ MAX. (VGS = 5 V, ID = 24 A) RDS(on)3 = 24 mΩ MAX. (VGS = 4.5 V, ID = 24 A) • Low input capacitance Ciss = 1970
RENESAS
瑞萨
NP48N055CLE
isc N-Channel MOSFET Transistor
FEATURES ·Drain Current -ID= 48A@ TC=25℃ ·Drain Source Voltage -VDSS= 55V(Min) ·Static Drain-Source On-Resistance -RDS(on) = 17mΩ(Max)@VGS= 10V DESCRIPTION ·Motor drive, DC-DC converter, power switch and solenoid drive.
ISC
无锡固电
NP48N055CLE
Power MOSFETs-Power MOSFETs for Automotive
RENESAS
MOS FIELD EFFECT TRANSISTOR
NEC
SWITCHING N-CHANNEL POWER MOS FET
文件:308.03 Kbytes Page:12 Pages
DESCRIPTION These products are N-channel MOS Field Effect Transistors designed for high current switching applications. FEATURES • Channel temperature 175 degree rated • Super low on-state resistance RDS(on) = 17 mΩ MAX. (VGS = 10 V, ID = 24 A) • Low input capacitance Ciss = 1600 pF T
NP48N055CLE产品属性
  • 类型
    描述
  • ID (A):
    48
  • Nch/Pch:
    N
  • RDS (ON) (mohm) max. @10V or 8V:
    17
  • Automotive:
    YES
  • Application:
    Automotive Use
  • VDSS (V) max.:
    55
  • Series Name:
    NP Series
更新时间:2026-5-13 22:58:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
2016+
TO-220