位置:A3P015-2CS100Y > A3P015-2CS100Y详情
A3P015-2CS100Y中文资料
厂家型号
A3P015-2CS100Y
文件大小
10669.38Kbytes
页面数量
220
功能描述
ProASIC3 Flash Family FPGAs with Optional Soft ARM Support
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
MICROSEMI
A3P015-2CS100Y数据手册规格书PDF详情
Features and Benefits
High Capacity
• 15 k to 1 M System Gates
• Up to 144 kbits of True Dual-Port SRAM
• Up to 300 User I/Os
Reprogrammable Flash Technology
• 130-nm, 7-Layer Metal (6 Copper), Flash-Based CMOS Process
• Instant On Level 0 Support
• Single-Chip Solution
• Retains Programmed Design when Powered Off
High Performance
• 350 MHz System Performance
• 3.3 V, 66 MHz 64-Bit PCI†
In-System Programming (ISP) and Security
• FlashLock® to Secure FPGA Contents
Low Power
• Core Voltage for Low Power
• Support for 1.5 V-Only Systems
• Low-Impedance Flash Switches
High-Performance Routing Hierarchy
• Segmented, Hierarchical Routing and Clock Structure
Advanced I/O
• 700 Mbps DDR, LVDS-Capable I/Os (A3P250 and above)
• 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, and 3.3 V Mixed-Voltage Operation
• Wide Range Power Supply Voltage Support per JESD8-B, Allowing I/Os to Operate from 2.7 V to 3.6 V
• Bank-Selectable I/O Voltages—up to 4 Banks per Chip
• Single-Ended I/O Standards: LVTTL, LVCMOS 3.3 V / 2.5 V / 1.8 V / 1.5 V, 3.3 V PCI / 3.3 V PCI-X† and LVCMOS 2.5 V / 5.0 V Input
• Differential I/O Standards: LVPECL, LVDS, B-LVDS, and M-LVDS (A3P250 and above)
• I/O Registers on Input, Output, and Enable Paths
• Hot-Swappable and Cold Sparing I/Os‡
• Programmable Output Slew Rate† and Drive Strength
• Weak Pull-Up/-Down
• IEEE 1149.1 (JTAG) Boundary Scan Test
• Pin-Compatible Packages across the ProASIC3 Family
Clock Conditioning Circuit (CCC) and PLL†
• Six CCC Blocks, One with an Integrated PLL
• Configurable Phase-Shift, Multiply/Divide, Delay Capabilities and External Feedback
• Wide Input Frequency Range (1.5 MHz to 350 MHz)