位置:首页 > IC中文资料 > LF33ABPT
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
LF33ABPT
Very low drop voltage regulators with inhibit
Description The LFxxAB/LFxxC are very Low Drop regulators available in PENTAWATT, TO-220, TO-220FP, DPAK and PPAK package and in a wide range of output voltages. The very low drop voltage (0.45 V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for low noise, low power app
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LF33ABPT
DESCRIPTION The LF00 series are very Low Drop regulators available in PENTAWATT, TO-220, ISOWATT220, DPAK and PPAK package and in a wide range of output voltages. The very Low Drop voltage (0.45V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applica
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LF33ABPT
文件:649.57 Kbytes Page:34 Pages
LF33ABPT
文件:598.01 Kbytes Page:46 Pages
LF33ABPT
封装/外壳:TO-252-5,DPak(4 引线 + 接片),TO-252AD 包装:带盒(TB) 描述:IC REG LINEAR 3.3V 500MA PPAK 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
LF33ABPT
LF33ABPT
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PPAK
IC REG LINEAR 3.3V 500MA PPAK
LF33ABPT产品属性
  • 类型
    描述
  • 输出类型:
    固定
  • 稳压器数:
    1
  • 电压 - 输入(最大值):
    16V
  • 电压 - 输出(最小值/固定):
    3.3V
  • 压降(最大值):
    0.7V @ 500mA
  • 电流 - 输出:
    500mA
  • 电流 - 静态(Iq):
    1mA
  • 电流 - 电源(最大值):
    12mA
  • PSRR:
    80dB ~ 65dB(120Hz ~ 65dB)
  • 控制特性:
    使能
  • 保护功能:
    过流,超温
  • 工作温度:
    -40°C ~ 125°C