位置:LF33ABPT > LF33ABPT详情
LF33ABPT中文资料
厂家型号
LF33ABPT
文件大小
260.3Kbytes
页面数量
32
功能描述
VERY LOW DROP VOLTAGE REGULATORS WITH INHIBIT
低压差稳压器 - LDO 3.3V 0.5A Positive
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
LF33ABPT数据手册规格书PDF详情
DESCRIPTION
The very Low Drop voltage (0.45V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applications and specially in battery powered systems.
■ VERY LOW DROPOUT VOLTAGE (0.45V)
■ VERY LOW QUIESCENT CURRENT (TYP. 50 µA IN OFF MODE, 500µA IN ON MODE)
■ OUTPUT CURRENT UP TO 500 mA
■ LOGIC-CONTROLLEDELECTRONIC SHUTDOWN
■ OUTPUT VOLTAGESOF 1.25; 1.5; 1.8; 2.5; 2.7; 3; 3.3; 3.5; 4; 4.5; 4.7; 5; 5.2; 5.5; 6; 8; 8.5; 9; 12V
■ INTERNAL CURRENT AND THERMAL LIMIT
■ ONLY 2.2µF FOR STABILITY
■ AVAILABLEIN ± 1 (AB) OR ± 2 (C) SELECTIONAT 25 oC
■ SUPPLY VOLTAGE REJECTION: 80 db (TYP.)
LF33ABPT产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    LF33ABPT
  • 功能描述
  • RoHS
  • 制造商
    Texas Instruments
  • 最大输入电压
    36 V
  • 输出电压
    1.4 V to 20.5 V
  • 回动电压(最大值)
    307 mV
  • 输出电流
    1 A
  • 负载调节
    0.3 %