位置:首页 > IC中文资料 > LF33ABDT
LF33ABDT价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
LF33ABDT
VERY LOW DROP VOLTAGE REGULATORS WITH INHIBIT
DESCRIPTION The LF00 series are very Low Drop regulators available in PENTAWATT, TO-220, ISOWATT220, DPAK and PPAK package and in a wide range of output voltages. The very Low Drop voltage (0.45V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for Low Noise, Low Power applica
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LF33ABDT
Description The LFxxAB/LFxxC are very Low Drop regulators available in PENTAWATT, TO-220, TO-220FP, DPAK and PPAK package and in a wide range of output voltages. The very low drop voltage (0.45 V) and the very low quiescent current make them particularly suitable for low noise, low power app
STMICROELECTRONICS
意法半导体
LF33ABDT
文件:649.57 Kbytes Page:34 Pages
LF33ABDT
文件:598.01 Kbytes Page:46 Pages
LF33ABDT
封装/外壳:TO-252-3,DPak(2 引线 + 接片),SC-63 包装:带盒(TB) 描述:IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK 集成电路(IC) 线性 + 开关稳压器
LF33ABDT
LF33ABDT
IC REG LINEAR 3.3V 500MA DPAK
Very low drop voltage regulator with inhibit function
Features  Very low-dropout voltage (0.45 V)  Very low quiescent current (typ. 50 μA in OFF mode, 500 μA in ON mode)  Output current up to 500 mA  Logic-controlled electronic shutdown  Output voltages of 1.5; 1.8; 2.5; 3.3; 4.7; 5; 6; 8; 8.5; 9; 12 V  Automotive grade product: 1.8 V, 2.
文件:1.05642 Mbytes Page:49 Pages
低压差线性稳压(LDO)
LF33ABDT产品属性
  • 类型
    描述
  • 输出类型:
    固定
  • 稳压器数:
    1
  • 电压 - 输入(最大值):
    16V
  • 电压 - 输出(最小值/固定):
    3.3V
  • 压降(最大值):
    0.7V @ 500mA
  • 电流 - 输出:
    500mA
  • 电流 - 静态(Iq):
    1mA
  • 电流 - 电源(最大值):
    12mA
  • PSRR:
    80dB ~ 65dB(120Hz ~ 65dB)
  • 保护功能:
    过流,超温
  • 工作温度:
    -40°C ~ 125°C