位置:TN80C186EB13 > TN80C186EB13详情
TN80C186EB13中文资料
TN80C186EB13数据手册规格书PDF详情
INTRODUCTION
■ Full Static Operation
■ True CMOS Inputs and Outputs
■ Integrated Feature Set
— Low-Power Static CPU Core
— Two Independent UARTs each with an Integral Baud Rate Generator
— Two 8-Bit Multiplexed I/ O Ports
— Programmable Interrupt Controller
— Three Programmable 16-Bit Timer/Counters
— Clock Generator
— Ten Programmable Chip Selects with Integral Wait-State Generator
— Memory Refresh Control Unit
— System Level Testing Support (ONCE Mode)
■ Direct Addressing Capability to 1 Mbyte
Memory and 64 Kbyte I/O
■ Speed Versions Available (5V):
— 25 MHz (80C186EB25/80C188EB25)
— 20 MHz (80C186EB20/80C188EB20)
— 13 MHz (80C186EB13/80C188EB13)
■ Available in Extended Temperature
Range (- 40°C to + 85°C)
■ Speed Versions Available (3V):
— 16 MHz (80L186EB16/80L188EB16)
— 13 MHz (80L186EB13/80L188EB13)
■ Low-Power Operating Modes:
—Idle Mode Freezes CPU Clocks but keeps Peripherals Active
—Powerdown Mode Freezes All Internal Clocks
■ Supports 80C187 Numeric Coprocessor
Interface (80C186EB PLCC Only)
■ Available In:
—80-Pin Quad Flat Pack (QFP)
—84-Pin Plastic Leaded Chip Carrier (PLCC)
—80-Pin Shrink Quad Flat Pack (SQFP)
TN80C186EB13产品属性
- 类型
描述
- 型号
TN80C186EB13
- 功能描述
IC MPU 16-BIT 5V 13MHZ 84-PLCC
- RoHS
否
- 类别
集成电路(IC) >> 嵌入式 - 微处理器
- 系列
- 标准包装
2
- 系列
MPC8xx
- 处理器类型
32-位 MPC8xx PowerQUICC
- 特点
- 速度
133MHz
- 电压
3.3V
- 安装类型
表面贴装
- 封装/外壳
357-BBGA
- 供应商设备封装
357-PBGA(25x25)
- 包装
托盘
| 供应商 | 型号 | 品牌 | 批号 | 封装 | 库存 | 备注 | 价格 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
INTEL/英特尔 |
23+ |
CDIP28 |
终端可以免费供样,支持BOM配单! |
INTEL/英特尔 |
25+ |
PLCC84 |
原厂原装正品现货!! |
PLCC |
800 |
原装进口价格优 请找坤融电子! |
25+ |
PLCC84 |
原装 |
26+ |
9880 |
只做原装,欢迎来电资询 |
24+ |
PLCC |
200 |
23+ |
7000 |
绝对全新原装!100%保质量特价!请放心订购! |
24+ |
原装现货,可开13%税票 |