位置:TN805-800B > TN805-800B详情
TN805-800B中文资料
厂家型号
TN805-800B
文件大小
74.56Kbytes
页面数量
5
功能描述
SCR?셲
SCR 8.0 Amp 800 Volt
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
STMICROELECTRONICS
TN805-800B数据手册规格书PDF详情
Description
Available either in sensitive (TS8) or standard (TN8 / TYN) gate triggering levels, the 8 A SCR series is suitable to fit all modes of control found in applications such as overvoltage crowbar protection, motor control circuits in power tools and kitchen aids, inrush current limiting circuits, capacitive discharge ignition and voltage regulation circuits.
Features
■ On-state rms current, IT(RMS) 8 A
■ Repetitive peak off-state voltage, VDRM/VRRM 600 and 800 V
■ Triggering gate current, IGT 0.2 to 15 mA
TN805-800B产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    TN805-800B
  • 功能描述
    SCR 8.0 Amp 800 Volt
  • RoHS
  • 制造商
  • IBO
    480 A 额定重复关闭状态电压
  • VDRM
    600 V
  • 关闭状态漏泄电流(在VDRM_IDRM下)
    5 uA
  • 开启状态
    RMS
  • 正向电压下降
    1.6 V
  • 栅触发电压(Vgt)
    1.3 V
  • 最大栅极峰值反向电压
    5 V
  • 栅触发电流(Igt)
    35 mA 保持电流(Ih
  • 最大值)
    75 mA