位置:DF22B-5S-7.92DS > DF22B-5S-7.92DS详情
DF22B-5S-7.92DS中文资料
厂家型号
DF22B-5S-7.92DS
文件大小
569.75Kbytes
页面数量
15
功能描述
7.92 mm Contact Pitch, High-Current Connectors for Internal Power Supplies (UL, C-UL and TUV Listed)
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
简称
HIROSE广濑
生产厂商
Hirose Electric Company
中文名称
日本广濑电机株式会社官网
DF22B-5S-7.92DS数据手册规格书PDF详情
■ Features
1. 30 A maximum current
Single position connector can carry current of 30 A with #10 AWG conductor. Please refer to Table #1 for current ratings for multi position connectors using other conductor sizes.
2. Complete Locking Function
Reliable interior lock protects mated connectors from accidental disconnection.
3. Prevention of Incorrect Connections
4. Molded-in contact retention tabs
5. Prevention of incorrect board placement
Built-in posts assure correct connector placement and orientation on the board.
6. Supports encapsulation
Connectors can be encapsulated up to 10 mm without affecting the performance.
7. Prevention of Short Circuits Between Adjacent Contacts
8. Increased Retention Force of Crimped Contacts and confirmation of complete contact insertion
9. Full Line of Crimp Socket Contacts
10. In-line Connections
Connectors can be ordered for in-line cable connections. In addition, assemblies can be placed next to each other allowing 4 position total (2 ∞ 2) in a small space.
11. Listed by UL, C-UL, and TÜV.
■ Applications
DF22B-5S-7.92DS产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    DF22B-5S-7.92DS
  • 制造商
    HRS
  • 制造商全称
    HRS
  • 功能描述