位置:首页 > IC中文资料 > FQB30N06
FQB30N06价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
FQB30N06
isc N-Channel MOSFET Transistor
FEATURES ·Drain Current –ID=30A@ TC=25℃ ·Drain Source Voltage- : VDSS=60V(Min) ·Static Drain-Source On-Resistance : RDS(on) = 0.04Ω(Max)@VGS= 10V ·100 avalanche tested ·Minimum Lot-to-Lot variations for robust device performance and reliable operation DESCRIPTION ·motor drive, DC-DC conv
ISC
无锡固电
FQB30N06
60V N-Channel MOSFET
ONSEMI
安森美半导体
FQB30N06
60V N-Channel MOSFET
文件:663.34 Kbytes Page:9 Pages
FAIRCHILD
仙童半导体
功率 MOSFET,N 沟道,逻辑电平,QFET®,60 V,32 A,35mΩ,D2PAK
该 N 沟道增强型功率 MOSFET 产品采用飞兆半导体的专有平面条形和 DMOS 技术生产。这种先进的 MOSFET 技术已专门定制用来降低导通电阻,并提供卓越的开关性能和较高的雪崩能量强度。这些器件适用于开关模式电源、音频放大器、直流电机控制和可变开关电源应用。 •32A, 60V, RDS(on)= 35mΩ(最大值)@VGS = 10 V, ID = 16A栅极电荷低(典型值:15nC)\n•低 Crss(典型值50pF)\n•100% 经过雪崩击穿测试\n•175°C最大结温额定值\"\n• 175°C maximum junction temperature rating;
ONSEMI
安森美半导体
60V LOGIC N-Channel MOSFET
文件:630.88 Kbytes Page:9 Pages
FAIRCHILD
仙童半导体
N-Channel QFET짰 MOSFET
文件:1.81557 Mbytes Page:8 Pages
N-Channel QFET짰 MOSFET
TMOS POWER FET 30 AMPERES 60 VOLTS
TMOS V™ Power Field Effect Transistor N–Channel Enhancement–Mode Silicon Gate TMOS POWER FET 12 AMPERES 60 VOLTS RDS(on)= 0.18 OHM TMOSV is a new technologydesigned to achieve an on–resistance area product about one–half that of standard MOSFETs. This new technology more than doubles th
MOTOROLA
摩托罗拉
TMOS POWER FET 30 AMPERES 60 VOLTS RDS(on) = 0.050 OHM
MOTOROLA
摩托罗拉
N - CHANNEL ENHANCEMENT MODE POWER MOS TRANSISTOR
N - CHANNEL ENHANCEMENT MODE POWER MOS TRANSISTOR ■ TYPICAL RDS(on) = 0.045 Ω ■ AVALANCHE RUGGED TECHNOLOGY ■ 100 AVALANCHE TESTED ■ REPETITIVE AVALANCHE DATA AT 100°C ■ LOW GATE CHARGE ■ HIGH CURRENT CAPABILITY ■ 175°C OPERATING TEMPERATURE ■ APPLICATION ORIENTED CHARACTERIZATION APPLICA
STMICROELECTRONICS
意法半导体
60V N-Channel MOSFET
FQB30N06产品属性
  • 类型
    描述
  • Pb-free:
    Pb
  • Status:
    Active
  • Channel Polarity:
    N-Channel
  • Configuration:
    Single
  • V(BR)DSS Min (V):
    60
  • VGS Max (V):
    20
  • VGS(th) Max (V):
    2.5
  • ID Max (A):
    32
  • PD Max (W):
    79
  • RDS(on) Max @ VGS = 10 V(mΩ):
    35
  • Qg Typ @ VGS = 10 V (nC):