位置:首页 > IC中文资料 > FQA70N15
FQA70N15价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
FQA70N15
N-Channel Power MOSFET
FAIRCHILD
仙童半导体
FQA70N15
功率 MOSFET,N 沟道,QFET®,150V,70A,28mΩ,TO-3P
该 N 沟道增强型功率 MOSFET 产品采用飞兆半导体的专有平面条形和 DMOS 技术生产。这种先进的 MOSFET 技术已专门定制用来降低导通电阻,并提供卓越的开关性能和较高的雪崩能量强度。这些器件适用于开关模式电源、音频放大器、直流电机控制和可变开关电源应用。 •70A, 150V, RDS(on)= 28mΩ(最大值)@VGS = 10 V, ID = 35A栅极电荷低(典型值:135nC)\n•低 Crss(典型值135pF)\n•100% 经过雪崩击穿测试\n•175°C最大结温额定值\"\n• 175°C Maximum Junction Temperature Rating;
ONSEMI
安森美半导体
FQA70N15
isc N-Channel MOSFET Transistor
文件:303.09 Kbytes Page:2 Pages
ISC
无锡固电
N-Channel Power MOSFET
Features • 44A, 150V, RDS(on) = 0.028Ω @VGS = 10 V • Low gate charge ( typical 135 nC) • Low Crss ( typical 135 pF) • Fast switching • 100 avalanche tested • Improved dv/dt capability • 175°C maximum junction temperature rating
FAIRCHILD
仙童半导体
HiPerFETTM Power MOSFETs
IXYS
艾赛斯
HiPerFET Power MOSFETs
HiPerFET™ Power MOSFETs ISOPLUS247™ (Electrically Isolated Backside) N-Channel Enhancement Mode Avalanche Rated, High dv/dt, Low trr Features • Silicon chip on Direct-Copper-Bond substrate - High power dissipation - Isolated mounting surface - 2500V electrical isolation • Low d
IXYS
艾赛斯
HiPerFETTM Power MOSFETs
FQA70N15产品属性
  • 类型
    描述
  • Pb-free:
    Pb
  • Status:
    Active
  • Channel Polarity:
    N-Channel
  • Configuration:
    Single
  • V(BR)DSS Min (V):
    150
  • VGS Max (V):
    ±25
  • VGS(th) Max (V):
    4
  • ID Max (A):
    70
  • PD Max (W):
    330
  • RDS(on) Max @ VGS = 10 V(mΩ):
    28
  • Qg Typ @ VGS = 10 V (nC):