位置:首页 > IC中文资料 > FP75R07N2E4
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
FP75R07N2E4
650 V、75 A PIM三相输入整流器IGBT模块
EconoPIM ™ 2 650 V、75 A 三相 IGBT 模块,带有 Trench/Fieldstop IGBT4、发射极控制 4 二极管和 NTC。 • 增加阻断电压。有能力。< 650 V\n• 高电流密度\n• Tvj op = 150°C\n• VCEsat具有正温度。系数。\n• 隔离基板\n• 铜基板\n• 焊接接触技术;
INFINEON
英飞凌
FP75R07N2E4
EconoPIM2 Modul mit Trench
文件:752.9 Kbytes Page:12 Pages
INFINEON
英飞凌
IGBT模块
EconoPIM™ 2 650V three phase PIM IGBT module with Trench/Fieldstop IGBT4, Emitter Controlled 4 diode, NTC and PressFIT Contact Technology ·Increased blocking voltage capability to 650V\n ·High Short Circuit Capability, Self Limiting Short Circuit Current\n ·T(vj op) = 150°C\n ·V(CEsat) with positive Temperature Coefficient\n ·Integrated NTC temperature sensor\n ·Isolated Base Plate\n ·Copper Base Plate;
EconoPIM2 Modul mit Trench
文件:839.39 Kbytes Page:12 Pages
EconoPACK2 module with Trench/Fieldstop IGBT4 and Emitter Controlled 4 diode and NTC
文件:536.58 Kbytes Page:9 Pages
EconoPACK2 Modul mit Trench
文件:714.95 Kbytes Page:9 Pages
FP75R07N2E4产品属性
  • 类型
    描述
  • ICmax:
    75 A
  • VCE(sat)(Tvj=25°C typ):
    1.55 V
  • VCES / VRRM:
    650 V
  • VF(Tvj=25°C typ):
    1.55 V
  • Housing:
    EconoPIM™ 2
  • Dimensions(length):
    107 mm
  • Dimensions(width):
    45 mm
  • Technology:
    IGBT4 - E4
  • Features:
    Solder pin
  • Voltage Classmax:
    650 V