位置:首页 > IC中文资料 > FF300R12ME3
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
FF300R12ME3
1200 V、300 A 双IGBT模块
EconoDUAL™ 3 1200V dual IGBT module with Trench/Fieldstop IGBT3 and Emitter Controlled High Efficiency diode • Only 17mm height\n• PressFIT controls pins and screw power terminals for completely solderless connections\n• Easy separation of DC and AC\n• Optimized Thermal Resistance Case to Heat Sink\n• Highest Power Density for compact Inverter Designs\n\n优势:\n• Compact Modules\n• Easy and most reliable ass;
INFINEON
英飞凌
FF300R12ME3
EconoDUAL module with trench/fieldstop IGBT3 and EmCon High Efficiency diode
文件:299.55 Kbytes Page:8 Pages
INFINEON
英飞凌
FF300R12ME3
EconoDUAL Modul mit Trench
文件:486.16 Kbytes Page:8 Pages
EconoDUAL Modul mit Trench
封装/外壳:模块 包装:托盘 描述:IGBT MOD 1200V 500A 1450W 分立半导体产品 晶体管 - IGBT - 模块
FF300R12ME3产品属性
  • 类型
    描述
  • Green:
    yes
  • Halogen-free:
    no
  • Voltage Class:
    1200 V
  • Configuration:
    Dual
  • Technology:
    IGBT3 - E3
  • IC(nom) / IF(nom):
    300 A
  • OPN:
    FF300R12ME3BOSA1
  • VCE(sat) Tvj=25°C typ:
    1.7 V
  • VF Tvj=25°C typ:
    1.65 V
  • Qualification:
    Industrial
  • Housing:
    EconoDUAL™ 3
  • Dimensions length:
    152 mm
  • Dimensions width:
    62 mm