位置:首页 > IC中文资料 > FDMC510P
FDMC510P价格
型号 功能描述 生产厂家 企业 LOGO 操作
FDMC510P
-20V P沟道PowerTrench® MOSFET
此P沟道MOSFET采用飞兆半导体先进的PowerTrench®工艺生产,这一先进工艺已针对rDS(on)、开关性能和稳固性进行了优化。 •最大值 RDS(on) = 8.0 mΩ(VGS = -4.5 V, ID = -12 A)\n•最大值 RDS(on) = 9.8 mΩ(VGS = -2.5 V, ID = -10 A)\n•最大值 RDS(on) = 13 mΩ(VGS = -1.8 V, ID = -9.3 A)\n•最大值 RDS(on) = 17 mΩ(VGS = -1.5 V, ID = -8.3 A)\n•高性能沟道技术可实现极低的RDS(on)\n•高功率和高电流处理能力,采用广泛使用的表面贴装封装\n•100%经过UIL测试\n•终端无引线且符合RoHS标准\n•HBM ESD能力等级> 2KV典;
ONSEMI
安森美半导体
FDMC510P
P-Channel PowerTrench MOSFET
文件:277.48 Kbytes Page:7 Pages
FAIRCHILD
仙童半导体
Silicon planar type
Silicon planar type For stabilization of power supply ■ Features • Large power dissipation: PD = 1 W • Zener voltage VZ: 4.7 V to 51 V • Zener voltage allowable deviation: 10 • Auto mounting possible
PANASONIC
松下
POWER RECTIFIERS(5.0A,500-1000V)
Surface Mount Ultrafast Power Rectifiers ULTRA FAST POWER RECTIFIERS 5.0 AMPERES 500 -- 1000 VOLTS
MOSPEC
统懋
SURFACE MOUNT SCHOTTKY BARRIER RECTIFIER(VOLTAGE- 20 to 100 Volts CURRENT- 5.0 Amperes)
PANJIT
強茂
ULTRA FAST RECTIFIERS 5.0 AMPERES 500-1000 VOLTS
MOSPEC
统懋
SCHOTTKY BARRIER RECTIFIERS(5.0A,70-100V)
Surface Mount Schkttky Barrier Rectifiers SCHOTTKY BARRIER RECTIFIERS 5.0 AMPERES 70 - 100 VOLTS
FDMC510P产品属性
  • 类型
    描述
  • Pb-free:
    Pb
  • Halide free:
    H
  • Status:
    Active
  • Channel Polarity:
    P-Channel
  • Configuration:
    Single
  • V(BR)DSS Min (V):
    -20
  • VGS Max (V):
    8
  • VGS(th) Max (V):
    -1
  • ID Max (A):
    -18
  • PD Max (W):
    41
  • RDS(on) Max @ VGS = 2.5 V(mΩ):
    9.8
  • RDS(on) Max @ VGS = 4.5 V(mΩ):
    8
  • Qg Typ @ VGS = 4.5 V (nC):
    53
  • Qg Typ @ VGS = 10 V (nC):
    83
  • Ciss Typ (pF):
    5910
  • Package Type:
    WDFN-8
更新时间:2026-5-13 23:00:00
IC供应商 芯片型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ON(安森美)
26+
Power-33-8
原厂订货渠道,支持账期,一站式服务!
FAIRCHILD
QFN
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!
24+
QFN8
只做自己库存,全新原装进口正品假一赔百,可开13%增