位置:AM29LV400B-100WAE > AM29LV400B-100WAE详情
AM29LV400B-100WAE中文资料
厂家型号
AM29LV400B-100WAE
文件大小
516.429Kbytes
页面数量
40
功能描述
4 Megabit (512 K x 8-Bit/256 K x 16-Bit) CMOS 3.0 Volt-only Boot Sector Flash Memory
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AMD
AM29LV400B-100WAE数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
DISTINCTIVE CHARACTERISTICS
■ Single power supply operation
— Full voltage range: 2.7 to 3.6 volt read and write operations for battery-powered applications
■ High performance
— Full voltage range: access times as fast as 100 ns
— Regulated voltage range: access times as fast as 90 ns
■ Ultra low power consumption (typical values at 5 MHz)
— 200 nA Automatic Sleep mode current
— 200 nA standby mode current
— 10 mA read current
— 20 mA program/erase current
■ Flexible sector architecture
— One 16 Kbyte, two 8 Kbyte, one 32 Kbyte, and seven 64 Kbyte sectors (byte mode)
— One 8 Kword, two 4 Kword, one 16 Kword, and seven 32 Kword sectors (word mode)
— Supports full chip erase
— Sector Protection features:
A hardware method of locking a sector to prevent any program or erase operations within that sector
Sectors can be locked via programming equipment
Temporary Sector Unprotect feature allows code changes in previously locked sectors
■ Top or bottom boot block configurations available
■ Embedded Algorithms
— Embedded Program algorithm automatically writes and verifies data at specified addresses
■ Typical 1,000,000 write cycles per sector (100,000 cycles minimum guaranteed)
■ Package option
— 48-ball FBGA
— 48-pin TSOP
— 44-pin SO
■ Compatibility with JEDEC standards
— Pinout and software compatible with singlepower supply Flash
— Superior inadvertent write protection
■ Data# Polling and toggle bits
— Provides a software method of detecting program or erase operation completion
■ Ready/Busy# pin (RY/BY#)
— Provides a hardware method of detecting program or erase cycle completion
■ Erase Suspend/Erase Resume
■ Hardware reset pin (RESET#)
— Hardware method to reset the device to reading array data
更新时间:2026-5-13 15:57:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
AMD
05+
TSOP
1000
全新原装 绝对有货
TSOP
只做原装,假一罚十,公司可开17%增值税发票!