位置:AM29LV160BT120WCCB > AM29LV160BT120WCCB详情
AM29LV160BT120WCCB中文资料
厂家型号
AM29LV160BT120WCCB
文件大小
649Kbytes
页面数量
46
功能描述
16 Megabit (2 M x 8-Bit/1 M x 16-Bit) CMOS 3.0 Volt-only Boot Sector Flash Memory
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AMD
AM29LV160BT120WCCB数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The Am29LV160B is a 16 Mbit, 3.0 Volt-only Flash memory organized as 2,097,152 bytes or 1,048,576 words. The device is offered in 48-ball FBGA, 44-pin SO, and 48-pin TSOP packages. The word-wide data (x16) appears on DQ15–DQ0; the byte-wide (x8) data appears on DQ7–DQ0. This device is designed to be programmed in-system with the standard system 3.0 volt VCCsupply. A 12.0 V VPPor 5.0 VCCare not required for write or erase operations. The device can also be programmed in standard EPROM programmers.
DISTINCTIVE CHARACTERISTICS
■ Single power supply operation
— Full voltage range: 2.7 to 3.6 volt read and write operations for battery-powered applications
■ Manufactured on 0.35 µm process technology
■ Supports Common Flash Memory Interface(CFI)
■ High performance
— Full voltage range: access times as fast as 90 ns
— Regulated voltage range: access times as fast as 80 ns
■ Ultra low power consumption (typical values at 5 MHz)
— 200 nA Automatic Sleep mode current
— 200 nA standby mode current
— 9 mA read current
— 20 mA program/erase current