位置:AM29F800BT-120SE > AM29F800BT-120SE详情
AM29F800BT-120SE中文资料
厂家型号
AM29F800BT-120SE
文件大小
1377.44Kbytes
页面数量
44
功能描述
8 Megabit (1 M x 8-Bit/512 K x 16-Bit) CMOS 5.0 Volt-only, Boot Sector Flash Memory
AMD
AM29F800BT-120SE数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
The Am29F800B is an 8 Mbit, 5.0 volt-only Flash memory organized as 1,048,576 bytes or 524,288 words. The device is offered in 44-pin SO, 48-pin TSOP, and 48-ball FBGA packages. The device is also available in Known Good Die (KGD) form. For more information, refer to publication number 21631. The word-wide data (x16) appears on DQ15–DQ0; the byte-wide (x8) data appears on DQ7–DQ0. This device is designed to be programmed in-system with the standard system 5.0 volt VCC supply. A 12.0 V VPP is not required for write or erase operations. The device can also be programmed in standard EPROM programmers.
DISTINCTIVE CHARACTERISTICS
■ Single power supply operation
— 5.0 Volt-only operation for read, erase, and
program operations
— Minimizes system level requirements
■ Manufactured on 0.32 µm process technology
— Compatible with 0.5 µm Am29F800 device
■ High performance
— Access times as fast as 55 ns
■ Low power consumption (typical values at 5 MHz)
— 1 µA standby mode current
— 20 mA read current (byte mode)
— 28 mA read current (word mode)
— 30 mA program/erase current
■ Flexible sector architecture
— One 16 Kbyte, two 8 Kbyte, one 32 Kbyte, and
fifteen 64 Kbyte sectors (byte mode)
— One 8 Kword, two 4 Kword, one 16 Kword, and
fifteen 32 Kword sectors (word mode)
■ Embedded Algorithms
— Embedded Erase algorithm automatically
preprograms and erases the entire chip or any
combination of designated sectors
— Embedded Program algorithm automatically
writes and verifies data at specified addresses
■ Minimum 1,000,000 program/erase cycles per
sector guaranteed
■ 20-year data retention at 125°C
— Reliable operation for the life of the system
■ Package option
— 48-pin TSOP
— 44-pin SO
— 48-ball FBGA
— Known Good Die (KGD)
(see publication number 21631) (Continue ...)
更新时间:2026-5-13 16:10:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
AMD
22+
原厂原封
8200
原装现货库存.价格优势!!
23+
专注配单,只做原装进口现货
24+
SOP44
公司原厂原装现货假一罚十!特价出售!强势库存!
SOP
一级代理原装现货,特价热卖!
23+
TSOP
一级代理原厂VIP渠道,专注军工、汽车、医疗、工业、
06+
TSOP
自己公司全新库存绝对有货
24+
N/A
原装现货,可开13%税票