位置:AM29F200AB-90DGC > AM29F200AB-90DGC详情
AM29F200AB-90DGC中文资料
厂家型号
AM29F200AB-90DGC
文件大小
118.69Kbytes
页面数量
8
功能描述
2 Megabit (256 K x 8-Bit/128 K x 16-Bit) CMOS 5.0 Volt-only, Sectored Flash Memory-Die Revision 1
数据手册
下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AMD
AM29F200AB-90DGC数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
DISTINCTIVE CHARACTERISTICS
■ 5.0 V ± 10 for read and write operations
— Minimizes system level power requirements
■ High performance
— 90 or 120 ns access time
■ Low power consumption
— 20 mA typical active read current (byte mode)
— 28 mA typical active read current for (word mode)
— 30 mA typical program/erase current
— 1 µA typical standby current
■ Sector erase architecture
— One 16 Kbyte, two 8 Kbyte, one 32 Kbyte, and three 64 Kbyte sectors (byte mode)
— One 8 Kword, two 4 Kword, one 16 Kword, and three 32 Kword sectors (word mode)
— Supports full chip erase
— Sector Protection features:
A hardware method of locking a sector to
prevent any program or erase operations within
that sector
Sectors can be locked via programming
equipment
Temporary Sector Unprotect feature allows code
changes in previously locked sectors
■ Top or bottom boot block configurations available
■ Embedded Algorithms
— Embedded Program algorithm automatically writes and verifies data at specified addresses
■ Minimum 100,000 write/erase cycles guaranteed
■ Compatible with JEDEC standards
— Pinout and software compatible with single-power-supply flash
— Superior inadvertent write protection
■ Data# Polling and Toggle Bit
— Detects program or erase cycle completion
■ Ready/Busy# output (RY/BY#)
— Hardware method for detection of program or erase cycle completion
■ Erase Suspend/Resume
— Supports reading data from a sector not being erased
■ Hardware RESET# pin
— Resets internal state machine to the reading array data
■ Tested to datasheet specifications at temperature
■ Quality and reliability levels equivalent to standard packaged components
更新时间:2026-1-29 15:01:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
AMD
2019+/2020+
QFP44
原装正品现货库存
SOP44
原厂代理 终端免费提供样品
24+
原装现货,可开13%税票
进口原装现货
SOP
原装现货或订发货1-2周
23+
SOP14
原装正品,假一罚十
SOP44
本公司只做原装,假一罚十,可开17%增值税发票!