位置:AD8402ARZ50 > AD8402ARZ50详情
AD8402ARZ50中文资料
厂家型号
AD8402ARZ50
文件大小
610.21Kbytes
页面数量
32
功能描述
1-/2-/4-Channel Digital Potentiometers
IC POT DIG DUAL 50K 8BIT 14SOIC
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AD
AD8402ARZ50数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
256-position variable resistance device
Replaces 1, 2, or 4 potentiometers
1 kΩ, 10 kΩ, 50 kΩ, 100 kΩ
Power shutdown—less than 5 μA
3-wire,SPI-compatible serial data input
10 MHz update data loading rate
2.7 V to 5.5 V single-supply operation
Qualified for automotive applications
APPLICATIONS
Mechanical potentiometer replacement
Programmable filters, delays, time constants
Volume control, panning
Line impedance matching
Power supply adjustment
AD8402ARZ50产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AD8402ARZ50
  • 功能描述
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 数据采集 - 数字电位器
  • 系列
  • 产品培训模块
    Lead(SnPb) Finish for COTS Obsolescence Mitigation Program
  • 标准包装
    1
  • 系列
  • 接片
    256
  • 电阻(欧姆)
    100k
  • 电路数
    1
  • 温度系数
    标准值 35 ppm/°C
  • 存储器类型
    非易失
  • 接口
    3 线串口
  • 电源电压
    2.7 V ~ 5.25 V
  • 工作温度
    -40°C ~ 85°C
  • 安装类型
    表面贴装
  • 封装/外壳
    8-WDFN 裸露焊盘
  • 供应商设备封装
    8-TDFN-EP(3x3)
  • 包装
    剪切带(CT)
  • 产品目录页面
    1399(CN2011-ZH PDF)
  • 其它名称
    MAX5423ETA+TCT
更新时间:2026-5-13 14:14:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ADI/亚德诺
25+
SOP14
12496
ADI/亚德诺原装正品AD8402ARZ50即刻询购立享优惠#长期有货
ADI
最新
原装正品现货
24+
SOP14
原装现货,优势供应,支持实单!
25+
14-Lead SOIC
一级代理现货、保证进口原装正品假一罚十价格合理
N/A
柒号只做原装 现货价秒杀全网
500
原装现货
SOIC-14-150mil
电子元器件采购降本 30%!公司原厂直采,砍掉中间差价