位置:AD8402ARZ50-REEL > AD8402ARZ50-REEL详情
AD8402ARZ50-REEL中文资料
厂家型号
AD8402ARZ50-REEL
文件大小
610.21Kbytes
页面数量
32
功能描述
1-/2-/4-Channel Digital Potentiometers
IC POT DIG DUAL 50K 8BIT 14SOIC
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AD
AD8402ARZ50-REEL数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
256-position variable resistance device
Replaces 1, 2, or 4 potentiometers
1 kΩ, 10 kΩ, 50 kΩ, 100 kΩ
Power shutdown—less than 5 μA
3-wire,SPI-compatible serial data input
10 MHz update data loading rate
2.7 V to 5.5 V single-supply operation
Qualified for automotive applications
APPLICATIONS
Mechanical potentiometer replacement
Programmable filters, delays, time constants
Volume control, panning
Line impedance matching
Power supply adjustment
AD8402ARZ50-REEL产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AD8402ARZ50-REEL
  • 功能描述
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 数据采集 - 数字电位器
  • 系列
  • 标准包装
    3,000
  • 系列
    DPP
  • 接片
    32
  • 电阻(欧姆)
    10k
  • 电路数
    1
  • 温度系数
    标准值 300 ppm/°C
  • 存储器类型
    非易失
  • 接口
    3 线串行(芯片选择,递增,增/减)
  • 电源电压
    2.5 V ~ 6 V
  • 工作温度
    -40°C ~ 85°C