位置:AD5232BRU10 > AD5232BRU10详情
AD5232BRU10中文资料
厂家型号
AD5232BRU10
文件大小
268.82Kbytes
页面数量
20
功能描述
8-Bit Dual Nonvolatile Memory Digital Potentiometer
IC DGTL POT 256POS 10K 16TSSOP
数据手册
原厂下载下载地址一下载地址二到原厂下载
生产厂商
AD
AD5232BRU10数据手册规格书PDF详情
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
Dual-channel, 256-position resolution
10 kΩ, 50 kΩ, and 100 kΩ nominal terminal resistance
Nonvolatile memory maintenance of wiper settings
Predefined linear increment/decrement instructions
Predefined ±6 dB step log taper increment/decrement
instructions
SPI-compatible serial interface
Wiper settings and EEMEM readback
3 V to 5 V single-supply operation
±2.5 V dual-supply operation
14 bytes of general-purpose user EEMEM
Permanent memory write protection
100-year typical data retention (TA = 55°C)
APPLICATIONS
Mechanical potentiometer replacement
Instrumentation: gain and offset adjustment
Programmable voltage-to-current conversion
Programmable filters, delays, and time constants
Programmable power supply
Low resolution DAC replacement
Sensor calibration
AD5232BRU10产品属性
  • 类型
    描述
  • 型号
    AD5232BRU10
  • 功能描述
    IC DGTL POT 256POS 10K 16TSSOP
  • RoHS
  • 类别
    集成电路(IC) >> 数据采集 - 数字电位器
  • 系列
  • 标准包装
    3,300
  • 系列
    WiperLock™
  • 接片
    257
  • 电阻(欧姆)
    100k
  • 电路数
    1
  • 温度系数
    标准值 150 ppm/°C
  • 存储器类型
    易失
  • 接口
    3 线 SPI(芯片选择)
  • 电源电压
    1.8 V ~ 5.5 V
  • 工作温度
    -40°C ~ 125°C
  • 安装类型
    表面贴装
  • 封装/外壳
    8-VDFN 裸露焊盘
  • 供应商设备封装
    8-DFN-EP(3x3)
  • 包装
    带卷(TR)
更新时间:2026-5-13 19:55:00
供应商 型号 品牌 批号 封装 库存 备注 价格
ADI/亚德诺
25+
TSSOP4.4
ADI/亚德诺全新特价AD5232BRU10-REEL7即刻询购立享优惠#长期有货
ADI(亚德诺)
电子元器件采购降本 30%!公司原厂直采,砍掉中间差价
25+
TSSOP
原装正品现货,原厂订货,可支持含税原型号开票。
AD
23+
TSSOP
原装正品,假一罚十
24+
16-TSSOP
原装现货,可开13%税票